Zdjęcie poglądowe

111 lat ratownictwa górskiego TOPR

29 października 1909 roku we Lwowie zatwierdzono statut pogotowia, co oznacza, że dzień ten został uznany oficjalnie jako data powstania TOPR.

Zanim TOPR został oficjalnie zarejestrowany przeprowadzono 8 akcji ratunkowych. We wrześniu 1908 roku odbyła się pierwsza, poważna akcja, która polegała na sprowadzeniu turysty z Buczynowych Turni.
Symbolem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego został niebieski krzyż na białym tle.
W czasie II wojny światowej nazwa została zmieniona na "Freiwillige Tatra Bergwacht Zakopane TOPR", a od 1952 do 1991 roku TOPR realizował swoje zadania w ramach struktur GOPR jako Grupa Tatrzańska.
Dopiero w 1991 roku przywrócono organizacji pierwotną nazwę, a w 1999 została członkiem międzynarodowej organizacji ratownictwa alpejskiego IKAR. W latach 2004-2019 organizacja pełniła rolę gospodarza dorocznego Kongresu IKAR.

W dzisiejszych czasach TOPR jest już profesjonalną i nowoczesną organizacją, która zatrudnia wysokiej klasy specjalistów. Organizacja prowadzi każdą formę ratownictwa górskiego, od ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich, ratownictwa jaskiniowego wraz z działaniami nurkowymi i pirotechnicznymi, ratownictwa ścianowego i lawinowego wraz z psami lawinowymi aż po ratownictwo z powietrza.

data publikacji artykułu: 2020-11-02
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.