17 lutego 1980 roku, Polacy jako pierwsi weszli zimą na najwyższy szczyt świata.
Dokładnie 40 lat temu, o godz. 14.25 czasu nepalskiego, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na dachu świata. Polscy himalaiści podkreślają, iż pierwsze zimowe wejście było sukcesem całej ekipy. Dwudziestoosobowy zespół pod wodzą lidera ekspedycji – Andrzeja Zawady, był naładowany pozytywną energią.
Wniosek z prośbą o pozwolenie na zimowe zdobycie Everestu, złożył prezes Polskiego Związku Alpinizmu Andrzej Paczkowski wraz z Andrzejem Zawadą. Pismo trafiło do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nepalu, 25 grudnia 1977 roku. Całe dwa lata oczekiwano na zgodę, która w końcu nadeszła w listopadzie 1979 r. Obejmowała okres czterech miesięcy prób. Polacy wyruszyli w Himalaje w grudniu. W styczniu założyli pierwsze obozy w rejonie góry, aby po 45 dniach walki osiągnąć upragniony szczyt. 17 lutego 1980 roku, polska flaga zatrzepotała na wierzchołku Mount Everest. Jedna z największych i najtrudniejszych organizacyjnie wypraw, zakończyła się sukcesem dla rodaków.
Pomysł zrodził się w latach sześćdziesiątych, prawdopodobnie w głowie alpinisty Jerzego Warteresiewicza. W 1964 roku zdobyto ostatni ośmiotysięcznik i zapanowało przekonanie, iż nic już nie pozostało do zapisania się w kartach historii. Idea zimowego szturmu na Mount Everest powróciła 10 lat później. Misja była pierwszą wyprawą w Himalaje, która działała w oficjalnym terminie i za zgodą ówczesnych władz.

Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
0 Komentarzy