Zdjęcie poglądowe

Śnieg i oblodzenia w Beskidach

Ratownicy GOPR ostrzegają turystów przed trudnymi warunkami na szlakach. Zimowa aura jest już wyraźnie odczuwalna w wyższych partiach gór.

Wg informacji przekazanych przez dyżurnych GOPR, dziś rano termometry pokazały minusowe temperatury na Markowych Szczawinach -6° C oraz Hali Miziowej -7° C. W Szczyrku było w granicach zera stopni. Spadł śnieg, na razie 2 – centymetrowa warstwa pokryła część szlaków. Przy tej pogodzie wystąpiło spore zachmurzenie, ale wiatr jest słaby, a widoczność nadal dobra. Inaczej sytuacja wygląda w okolicach Pilska i Babiej Góry, gdzie zdradliwy lód pokrył szlaki, przy ograniczonej do 250 m widoczności.

Szybko i sukcesywnie zbliża się zima. Jak co roku, GOPR zaapelował do turystów, aby zadbali o odpowiedni ubiór i sprzęt, wybierając się w góry. Pod cienką warstwą śniegu, często zalega lód, który przy źle dobranym obuwiu, może doprowadzić do kontuzji. Pamiętajmy także o ciepłym, warstwowym ubraniu, nieprzemakalnej kurtce, rękawicach i naładowanym telefonie komórkowym. Warto wcześniej zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek oraz zapisać telefony alarmowe GOPR. W razie potrzeby wezwania pomocy, wybieramy: 985 lub 601 100 300.

Niedługo wystartuje również sezon narciarski. Rozpoczęto już naśnieżanie górnych odcinków tras zjazdowych. Właściciele ośrodków narciarskich uruchomili armatki śnieżne, stopniowo przygotowując się do otwarcia. Naśnieżanie wystartowało w Białym Krzyżu na Przełęczy Salmopolskiej oraz w rejonie Małego Skrzycznego i Zbójnickiej Kopy w Szczyrku. Szczyrk Mountain Resort uruchomi wyciągi 13 grudnia.

data publikacji artykułu: 2019-11-30
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.