Zdjęcie poglądowe

Śnieżka w sieciach

Na Śnieżce pojawiły się specjalne siatki, wydzielające przestrzeń dla turystów. Za montaż odpowiedzialni są pracownicy i wolontariusze KPN i KRNAP.

Śnieżkę porastają rzadkie odmiany roślin, w tym sasanka alpejska. Niestety, flora nie jest uodporniona na tzw. wydeptywanie.
Jak powszechnie wiadomo, góra stanowi nie lada atrakcję dla podróżnych ściągających z wszystkich stron. Wielu z nich urządza sobie pikniki, nie zwracając uwagi na murawę, która ulega znacznemu zniszczeniu. Proces jej regeneracji trwa trzykrotnie dłużej, niż np. trawników.
Niestety, już można znaleźć na szczycie miejsca, pozbawione zieleni.

Zaalarmowani Czesi postanowili działać. Zwrócili się z inicjatywą do KPN i KRNAP. W wywiadzie udzielonym dla karkonoszego.pl Andrzej Raj - dyrektor KPN mówi: “Goście wydeptują i urządzają pikniki na murawach wysokogórskich, które mamy w piętrze alpejskim jedynie na Śnieżce. Pomysł montażu siatek wyszedł od naszych partnerów z Czech. Oni też zamontowali dodatkowych 20 ławek na szczycie.”

Siatki zostaną zdjęte dopiero po zakończeniu letniego sezonu turystycznego. Poza fizyczną barierą, pełnią też funkcję symbolu, obrazującego jak mogłaby prezentować się Śnieżka.

data publikacji artykułu: 2020-06-22
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.