Zdjęcie poglądowe

Akcja ratownicza na Babiej Górze zakończona sukcesem

Turyści utknęli w masywie górskim Beskidu Żywieckiego. GOPR odpowiedział na wezwanie i sprowadził bezpiecznie dwie osoby.

Wyjątkowo trudne warunki, padający śnieg, oblodzone szlaki, kilkustopniowy mróz i ograniczona do 100 metrów widoczność spowodowały, iż dwoje turystów straciło orientację w terenie. Zdołali wykonać połączenie alarmowe i wezwać pomoc. Kilkunastu ratowników z GOPR natychmiast wyruszyło do akcji. Rozdzieleni na dwa zespoły walczyli z czasem i nadchodzącym zmrokiem. Jedna z grup dotarła do poszkodowanych. Turyści znajdowali się po słowackiej stronie Babiej Góry. Po zgłoszeniu, cierpliwie czekali na pomoc, nie zmieniając lokalizacji. Kolejny raz pogoda zaskoczyła wędrowców. Tym razem skończyło się tylko na wyziębnięciu i głodzie. Sprowadzeni do schroniska w Markowych Szczawinach, turyści są cali i zdrowi.

Masyw górski Babiej Góry znany jest z kapryśnej i bardzo zmiennej aury. Rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej, aż po Przełęcz Krowiarki. Nad całością czuwają dwa szczyty: Diablak1725 oraz Mała Babia Góra1517 m n.p.m. Granią masywu przebiega Wielki Europejski Dział Wodny, a częścią zachodnią, aż po Diablaka, granica polskosłowacka. W wyższych partiach dochodziło często do zabłądzeń i wypadków, w tym śmiertelnych. Śnieżne huragany, niebezpieczeństwo lawinowe i wyjątkowo silny wiatr to potencjalne zagrożenie zarówno na szlaku, jak i odkrytych szczytach, czy przełęczach. Na wysokości 1180 m znajduje się górskie schronisko turystyczne PTTK Markowe Szczawiny. Tuż obok stoi placówka GOPR z 1950 roku, które czuwa nad bezpieczeństwem turystów i narciarzy.

data publikacji artykułu: 2020-02-04
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.