Zdjęcie poglądowe

Akcja ratunkowa GOPR

Podhalański oddział GOPR oraz ratownicy na pokładzie śmigłowca TOPR, udzielili pomocy rowerzyście w Gorcach.

Wczoraj, tj. 17 kwietnia, około godziny 17-tej, dyżurny ratownik podhalańskiego zespołu GOPR otrzymał zgłoszenie o wypadku. Mężczyzna prawdopodobnie przeleciał przez kierownicę podczas stromego zjazdu i doznał poważnych obrażeń. Został znaleziony nieprzytomny w rejonie Polany Brożek w Gorcach. Pierwsza grupa ratowników wykonała badanie urazowe. Stan poszkodowanego wymagał natychmiastowej interwencji oraz szybkiego transportu do szpitala w Nowym Targu. O wsparcie poproszono Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na pokładzie śmigłowca. Zabezpieczony medycznie rowerzysta został bezzwłocznie ewakuowany. Błyskawiczna współpraca służb ratunkowych zakończyła się sukcesem.

Polana Brożek znajduje się na wysokości 920 – 970 m n.p.m., na południowo – zachodnim grzbiecie Bukowiny Waksmundzkiej w Gorcach, w paśmie Karpat. Tuż obok wiedzie szlak zielony, z Nowego Targu – Kowańca wprost na Turbacz (1310 m n.p.m.). Polana wyróżnia się kopulastym wzniesieniem na 968 m n.p.m., z sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe. Świątynia to trzy suche drzewa odwrócone korzeniami do góry i otoczone kolczastym drutem. Stoi tu m.in. płaskorzeźba męczennika wraz z ołtarzem polowym oraz oznaczonym pasiakiem – krzyżem z numerem obozu. Niegdyś hala pasterska, dziś zarosła lasem. Bacówki zastąpiły domki letniskowe, a zbocza porastają wiosenne krokusy.

data publikacji artykułu: 2020-04-18
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.