Zdjęcie poglądowe

Aplikacja mobilna ALARM 112

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło apkę wysyłki zgłoszeń do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Nowa aplikacja już działa. Szybka i łatwa w instalacji, dostępna dla dwóch systemów operacyjnych, Android oraz IOS. Aby skorzystać z aplikacji, konieczna jest wstępna rejestracja (nazwisko, nr PESEL, adres mailowy nr tel.). Dalej otrzymujemy wiadomość sms z kodem. Po drodze, mamy jeszcze możliwość wpisania lokalizacji, w których najczęściej przebywamy.

Po uzupełnieniu newralgicznych danych, otwiera się okno z czterema piktogramami alarmowymi do wyboru.

1. Straż Pożarna: komunikacja drogowa, miejscowe zagrożenia, pożar, topienie się
2. Policja: bójka/pobicie, fałszerstwo, groźby karalne, interwencja domowa, komunikacja drogowa, kradzież, materiały wybuchowe, miejscowe zagrożenia, oszustwo, przestępstwa narkotykowe, przestępstwa seksualne, stalking/nękanie, uprowadzenie osoby, uszkodzenie mienia, zabójstwo, zaburzenia psychiczne, zaginięcie osoby, zakłócenia porządku, znalezienie rzeczy
3. Ratownictwo medyczne: alergia – reakcja alergiczna, ból, ciąża, cukrzyca, drgawki, duszność/trudności w oddychaniu, komunikacja drogowa, krwotok/krwawienie, nagłe zatrzymanie krążenia, opatrzenie, oziębienie hipotermia, paraliż/bełkotliwa mowa/udar, porażenie prądem, problemy kardiologiczne, próba samobójcza, utrata przytomności/zasłabnięcie, zaburzenia psychiczne, zachłyśnięcie, zgon, złe samopoczucie/inne
4. Zadzwoń na numer 112

Dziesiątki kombinacji miewają jeszcze po kilka podkategorii. Po dokonaniu wyborów, dodajemy lokalizację zdarzenia (ręcznie lub z mapy). Ostatecznie zgłoszenie zostaje dokonane.

ALARM 112 powstał głównie z myślą o osobach głuchoniemych i niedosłyszących. Alert trafia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego i jest kierowany do odpowiednich służb. Możemy wybrać opcję połączenia głosowego. MSWiA apeluje o rozwagę i alarm tylko w momencie zagrożenia.

data publikacji artykułu: 2020-02-13
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.