Zdjęcie poglądowe

Atak dzika na zboczu Ptasiej Kopy

Agresywny dzik zaatakował psa w okolicach Ptasiej Góry w Wałbrzychu.

Do ataku doszło w minioną sobotę, tj. 22 lutego na porośniętych głównie lasem świerkowym, zboczach Ptasiej Kopy. Przerażony napaścią właściciel skorzystał z pomocy strażaków, którzy udzielili pierwszej pomocy i przewieźli zranione zwierzę do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Zajście miało miejsce pomiędzy Starym Zdrojem, a Poniatowem. Ten niewielki grzbiet wzniesienia tworzą: Lisi Kamień (613 m n.p.m.), Ptasia Góra (590 m n.p.m.) oraz Czarnota (526 m n.p.m.). Na stokach znajdują się głazy narzutowe – dowód granicy lodowca, a także ślady po wydobyciu rud ołowiu i srebra, na przełomie XIX/XV wieku. Cały obszar jest bogaty w szlaki i często odwiedzany przez turystów oraz okolicznych mieszkańców.

Leśnicy przestrzegają wędrowców przed prawdopodobieństwem ataku ze strony dzików. Ten inwazyjny gatunek odgrywa ważną rolę w ekosystemie leśnym i polnym, ale stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych. Spora ich ilość żyje w lasach, prawie w centrum miasta. Coraz cieplejszy klimat i bezśnieżne zimy wpływają na zwiększenie populacji i bezproblemowy dostęp do pożywienia. Młode warchlaki powodują, że wzmaga się agresja dorosłych osobników. Pies, który zbliży się do stada, w starciu z dzikiem nie ma żadnych szans, jest dla niego śmiertelnym wrogiem. W lasach powinno się trzymać psy na smyczy.

Dziki mogą zaatakować również człowieka. W przypadku bezpośredniej szarży, najlepiej gwałtownie uskoczyć i zejść z drogi. Duże i mało zwrotne zwierzę atakuje w linii prostej, trudno mu zmienić kierunek. W kontaktach z dzikim zwierzęciem dobrze zachować czujność i bezpieczny dystans.

data publikacji artykułu: 2020-02-27
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.