Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych zaprasza na pierwszą edycję imprezy pod patronatem GOPR.
Pierwsze z cyklu Bieszczadzkich Spotkań rozpocznie się już 14 marca, od godz. 17-tej w podkarpackiej wsi Uherce Mineralne. Program imprezy przewiduje dwie prelekcje wraz z materiałami filmowymi i zdjęciami.
Wydarzenie zainauguruje wyjątkowy gość – Walenty Fiut, urodzony w 1947 roku himalaista i uczestnik wyprawy na Mount Everest. Niedawno obchodzona była 40 rocznica sukcesu polskiej ekspedycji, czyli pierwszego zimowego wejścia na najwyższy szczyt świata. Z ciekawostek, prelegent uczestniczył również (jako członek czteroosobowej ekipy) w pierwszym zimowym przejściu Polaków, północną ścianą Eigeru w 1978 r. Ten szczyt w Alpach Berneńskich (3970 m n.p.m.) słynie z wysokiej na 1800 metrów Morderczej Ściany, na której zginęło wielu śmiałków. Nordwand wspólnie z filarem Walkera na grani Grandes Jorasses (masyw Mont Blanc) oraz zboczem Matterhorn, tworzą ekstremalny Tryptyk Alpejski. Walenty Fiut przedstawi w sobotni wieczór prelekcję „Zimowy Everest – 40 lat minęło”.
W dalszą wirtualną podróż, tym razem po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zabiorą słuchacza/widza Małgorzata Mielcarek i Robert Żurakowski. Dwójka reżyserów odsłoni kulisy powstającego dokumentu o gospodarzu schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Chatka Puchatka to kultowa miejscówka, która od lat służy strudzonym wędrowcom. Bez stałego przyłącza energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji, od zawsze wita turystów spartańskimi warunkami. Gości przez 50 lat podejmował znany w okolicy bieszczadnik – Lutek (Ludwik) Pińczuk. Prąd czerpał z agregatu, wodę ze strumyka, drewno rąbał do kominka, a po chleb biegał do wsi. Towarzyszył mu koń, osioł oraz koty. Czasem odwiedzał go jeleń Filip, bywała też lama. Życie toczyło się tutaj wartko, bez nudy i w ciągłej pracy. Obecnie Lutek wrócił ze „służby” i mieszka w Wetlinie. To on jest głównym bohaterem filmu „Lutek. Legenda Bieszczadów”. Autorzy zaprezentują niepublikowane dotąd wywiady i zdjęcia.
Bilety wstępu po uprzedniej rezerwacji na stronie Szkoły Rzemiosła, będą dostępne w cenie 10 zł na miejscu wydarzenia. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaprasza na "Bieszczadzkie Spotkania z Górami", okraszone niespodziankami i wyjątkową atmosferą ludzi gór.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
0 Komentarzy