Zdjęcie poglądowe

Biwak w Karkonoskim Parku Narodowym zakończony mandatami

Rozbite namioty, ognisko i mnóstwo śmieci - tak wyglądał biwak, który urządzili sobie turyści w Karkonoskim Parku Narodowym. Obóz znajdował się poza szlakiem, na obszarze objętym ścisłą ochroną.

Turyści biwakowali w samym środku obszaru zamieszkanego przez sokoły i cietrzewie. W Karkonoszach trwa właśnie okres lęgowy tych chronionych ptaków. Aby nie przeszkadzać im w rozmnażaniu, część szlaków jest zamknięta. Niestety, turyści nie zastosowali się do zasad i zakłócili spokój sokołów i cietrzewi.

Obóz został odkryty w trakcie majówki przez patrol Karkonoskiego Parku Narodowego. Na zdjęciach, które wykonali wolontariusze widać rozbite namioty, dogasające ognisko, mnóstwo śmieci oraz ubrania i torby rozrzucone między drzewami.

„Przeżyliśmy szok. Jak spotykają nas takie sytuacje, to szczerze mówiąc nie wiemy co powiedzieć” - napisali na swoim oficjalnym profilu na Facebooku pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dodali również, że chronią przyrodę właśnie dla turystów „od pierwszego maja jesteśmy z naszymi wolontariuszami na karkonoskich szlakach i staramy się was przekonać, że warto dać chwilę ciszy i spokoju naszym podopiecznym-sokołom i cietrzewiom”.

Uczestnicy biwaku zostali ukarani sześcioma mandatami, ale strat jakie wyrządzili w przyrodzie nie da się niestety cofnąć - mówią pracownicy Parku.

„Dlaczego w tak szczególnych miejscach muszą dziać się takie historie? Pomysł na majówkę, ekscytującą, inną niż wszystkie, niepowtarzalną i tak egoistyczną. Żyjemy w dziwnych czasach. Nic się nie liczy, tylko ja i moje potrzeby” - podsumował Karkonoski Park Narodowy.

data publikacji artykułu: 2019-05-06
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.