Zdjęcie poglądowe

Całonocna akcja ratunkowa TOPR na Przełęczy Krzyżne

Trójka turystów utknęła w Żlebie pod Krzyżnem. Jeden z poszkodowanych dotarł do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i wezwał pomoc.

Turyści poruszali się ustalonym szlakiem do momentu skrętu na Buczynowe Turnie. W tym momencie odbili, kontynuując zejście żlebem, w dół. Ze względu na bardzo trudne warunki, głęboki śnieg i oblodzenia, nie byli w stanie pokonać tej drogi. Wczoraj, 3 grudnia, około godz. 17.40, centrala TOPR otrzymała telefoniczne zgłoszenie i wezwanie o pomoc od jednego z nich. Turysta cudem dotarł do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, informując o problemach. Dwie, pozostałe w górach osoby uległy obrażeniom, przy próbie pokonania stromej ścieżki.

Grupa 15 ratowników wyruszyła pieszo do punktu, gdzie utknęli turyści. Na miejscu okazało się, że mężczyzna ma złamaną nogę. Druga osoba jest lekko ranna. Dopiero nad ranem, warunki pogodowe pozwoliły na transport poszkodowanego do zakopiańskiego szpitala. Turystę ze złamaną nogą przewieziono na pokładzie wojskowego śmigłowca, który na czas przeglądu TOPR-owskiego Sokoła, zastępuje maszynę. Osobę z mniejszymi obrażeniami sprowadzono do schroniska, a stamtąd przetransportowano na badania, również do szpitala. Samodzielny powrót z wędrówki, okazał się niemożliwy. Tym razem, akcja ratownicza zakończyła się pełnym sukcesem.

Tatrzański Żleb pod Krzyżnem wcina się między Buczynowe Turnie, a masyw Wołoszyna. Potężne grzbiety łączą się Przełęczą Krzyżne na wysokości 2112 m n.p.m. Wysokość Żlebu pod Krzyżnem, liczona od samej przełęczy wynosi ponad 700 metrów. To głęboko wcięty w skały, bardzo duży żleb. Wzdłuż jego prawego zbocza prowadzi oznakowany szlak turystyczny na Krzyżne. W dolnej części płynie niewielki strumyk, uchodzący do potoku Roztoka. Schronisko zwane Pięciostawiańskim powstało w latach 1947 – 1953 nad Przednim Stawem i jest najwyżej położonym w Polsce (1671 m n.p.m.)

Przypominamy, iż w Tatrach Wysokich panuje już prawdziwie zimowa aura i ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, iż większość szlaków pokryła świeża warstwa śniegu, która w wyższych partiach jest nieprzetarta. Wybierając się w góry, powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór, buty i sprzęt, w tym raki oraz czekan.

data publikacji artykułu: 2019-12-04
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.