Wolontariusze po raz dziewiąty zbiorą się na tatrzańskich szlakach, aby razem oczyścić je z zalegających śmieci.

Akcja zostanie przeprowadzona 22 sierpnia, pod koniec sezonu letniego. Organizatorzy liczą, że pomoże to zaprowadzić porządek na drogach, aż do nadejścia kolejnych wakacji.
Dla RMF24 wywiadu udzielił Rafał Sonik, inicjator Czystych Tatr i prezes Stowarzyszenia Czysta Polska: “Przygotowaliśmy 2500 pakietów startowych. Wcześniej uruchomimy rejestrację internetową, w której będzie mogło się zapisać 1000 osób. Pozostałe 1500 miejsc będzie czekać w punktach mobilnych, więc warto się pospieszyć”.
Stacjonarnie, będzie można dokonać zapisu i uzyskać pakiety startowe w siedmiu punktach, rozstawionych przy wejściu na szlaki prowadzące do Doliny Chochołowskiej, Doliny Strążyskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Kościeliskiej, Morskiego Oka, Kuźni i przy Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką. W skład zestawu wchodzą worki, rękawiczki, plecak, koszulka z grafiką zaprojektowaną przez Andrzeja Mleczkę i identyfikator umożliwiający darmowe wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego w czasie wydarzenia.
Cała akcja, włącznie z procesem rejestracji, zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
“Bardzo zależało nam na podtrzymaniu ciągłości projektu, który rósł z każdą edycją i miał zauważalny wpływ na świadomość ekologiczną Polaków, a zwłaszcza turystów odwiedzających Tatry. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz nowe uwarunkowania związane z epidemią, postanowiliśmy przeprowadzić jednodniową akcję sprzątania. Zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy masowej na Równi Krupowej w Zakopanem. Oznacza to, że nie będzie koncertów, panelu górskiego, ani eko-miasteczka, ale wykonamy nasze główne zadanie - ruszymy wysprzątać tatrzańskie szlaki. I to jest najważniejsze” - dodaje Rafał Sonik.
W przeciągu ostatnich ośmiu lat, uczestnikom udało się zebrać, ponad 5,5 ton odpadków. Przez wzgląd na epidemię, w tym roku liczbę wolontariuszy znacznie ograniczono. W zeszłym było ich, aż 7 tys.

data publikacji artykułu: 2020-07-23
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.