Zdjęcie poglądowe

Generalny remont na Śnieżce

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na najwyższym szczycie Karkonoszy, znów powita turystów.

Kosmiczne talerze obserwatorium to dość charakterystyczny obiekt, będący znakiem rozpoznawczym Śnieżki. Konstrukcja, składająca się z żelbetu, aluminium, stali i szkła, powstawała w latach: 1966 – 1974. Rok później, w obiektach górnego i średniego dysku, rozpoczęto już specjalistyczne obserwacje. W najniżej położonym spodku, funkcjonowała ogólnodostępna restauracja, sklep z pamiątkami oraz toalety dla turystów.

Niestety, ponad 4 lata temu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamknął cały obiekt. Od tamtej pory, futurystyczna budowla zdawała się popadać w ruinę. Natomiast, jedynym punktem gastronomii był mały barak po czeskiej stronie, pełniący również rolę poczty.

Dziś, otrzymaliśmy informację, iż IMiGW planuje przywrócić marsjańskie cudo do stanu używalności i świetności sprzed lat. Ruszyły prace przygotowawcze przed remontem. Opróżniane ze zbędnych rzeczy są wszystkie pomieszczenia dolnego spodka. Remont będzie kompleksowy i obejmie instalację elektryczną, sanitarną, wzmocnienie konstrukcji oraz montaż nowej izolacji termicznej. Stosowne prace, prawdopodobnie ruszą z początkiem nowego roku.

Obiekt przywita nas już niebawem nowym zapleczem restauracyjnym, sanitarnym i wypoczynkowym. Poznamy również historię IMiGW, a obserwatorium na powrót stanie się jego wizytówką oraz ulubionym miejscem wędrówek w Karkonoszach.

data publikacji artykułu: 2019-11-22
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.