Zdjęcie poglądowe

Hokej na tafli Morskiego Oka

Rozegrano pierwszy w historii mecz hokejowy na zamarzniętym jeziorze, w samiusieńkim środku Tatr.

Do zaciętej rywalizacji sportowej doszło dziś, 22 lutego na lodowej tafli największego tatrzańskiego jeziora, u stóp Mięguszowieckich szczytów. Polodowcowe - Morskie Oko zwane również Rybim Stawem położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. Jego powierzchnia to prawie 35 ha, a głębokość sięga 51 metrów.

Pokazowy mecz hokeja odbył się za wiedzą i zgodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a w planie są już kolejne edycje. Rankiem, grupa ochotników odśnieżyła jezioro i przygotowała lodowisko. Ustawiono przenośne bramki i wyznaczono granice boiska odgarniętym śniegiem. Pomysłodawca meczu zainspirował się 12-letnią tradycją spotkań ligi NHL w ramach Winter Classic, na otwartych stadionach. Zespół 19 mężczyzn stanowili byli zawodnicy „Szarotek” z Nowego Targu, aktualnie grający w amatorskiej, drugoligowej drużynie Gazdy. Mecz zakończył się wynikiem 11:7 (Czarni na Szarych), a król strzelców zaliczył aż 6 bramek. Niecodzienne widowisko pośrodku zimowej scenerii gór podziwiali przypadkowi turyści.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, iż przez taflę skutego lodem jeziora nie przebiega żaden oficjalny szlak, a turyści wchodzą na własne ryzyko. Stanowisko TOPR – lód musi mieć odpowiednią miąższość, aby wytrzymać ciężar ludzkiego ciała. Przy odpowiednich warunkach pogodowych możliwe jest pójście na skróty przez jezioro; to wygodniejsza i bezpieczniejsza droga ze względu na zagrożenie wokół lawiną. Nie ma żadnej gwarancji na to, ze lód się nie załamie. Każdy wchodzi na własną odpowiedzialność.

data publikacji artykułu: 2020-02-22

Morskie Oko

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.