Zdjęcie poglądowe

Huragan w Karkonoszach

Odnotowano porywy wiatru o sile 223 km/h na szczycie Śnieżki.

Aktualne warunki w górach to śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Służby GOPR, TOPR alarmują i przestrzegają turystów, aby najbliższe doby spędzili w domach. Silny i porywisty wiatr już od wielu dni hula na królowej Karkonoszy. Podmuchy wiatru na Śnieżce przekroczyły w nocy prędkość 200 km/h. Dziś, przez cały dzień wicher utrzyma się w granicach ok. 100 km/h, aby jutro uderzyć ze wzmożoną siłą. Prognozy przewidują na wtorek porywy o mocy 130 km/h. Ze względów bezpieczeństwa, kolej linowa na Kopę jest nieczynna.

Karkonoski Park Narodowy wydał właśnie ostrzeżenie o częściowo przysypanym szlaku, prowadzącym do Wodospadu Szklarki. Na utwardzoną brukiem drogę, spadły kamienie z otaczającej skarpy. W związku z zagrożeniem kolejnej kamiennej lawiny, odcinek został zamknięty. Prace zabezpieczające potrwają prawdopodobnie do środy, 26 lutego. W tym czasie można korzystać z dojścia do Szklarki od strony Starej Chaty Walońskiej (ul. 1 Maja i Kołłątaja) w Szklarskiej Porębie.

W Tatrach również panują ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Wczoraj na Kasprowym Wierchu wiało z siłą 146 km/h, nad Morskim Okiem podmuchy sięgały 114 km/h. Wszelkie wycieczki, także w otoczeniu lasów stanowią obecnie potencjalne zagrożenie. Szalejący wiatr może łamać gałęzie, a nawet powalać drzewa.

Ratownicy GOPR, TOPR apelują do turystów o stały monitoring pogody. Ważne informacje są ogólnie dostępne na stronach instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

data publikacji artykułu: 2020-02-24
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.