Zdjęcie poglądowe

Jak zostać ratownikiem?

Za kilka dni odbędą się egzaminy na kandydatów do karkonoskiej grupy GOPR.

W dniu 1 marca, o godz. 8 rano w Karpaczu, rozpocznie się egzamin na stopień Kandydata do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podania rozpatrywane są tylko dwa razy w roku. Wcześniej należy złożyć komplet dokumentów w sekretariacie karkonoskiego GOPR, do 28 lutego b.r. Kandydat poza podaniem, opinią wprowadzających członków pogotowia, czy zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwskazań, musi posiadać ubezpieczenie, odpowiednią odzież i sprzęt narciarski. Wymagany jest także ukończony kurs z udzielania pierwszej pomocy.

Egzamin kwalifikacyjny składa się z dwóch części.

1. Część praktyczna obejmie m.in.
• ewolucje narciarskie, w tym: ześlizg w linii spadku oraz w skos stoku, jazdę pługiem do zatrzymania, śmig i zjazd długim skrętem
• wyjście kondycyjne w terenie, czarnym szlakiem (Stacja Ratunkowa Karpacz – Górna Stacja Kolei Linowej na Kopę) na skiturach lub pieszo
• test sprawnościowy Coopera na stadionie

2. Część teoretyczna
• historia ratownictwa górskiego (podana literatura)
• znajomość topografii terenu działania GOPR

Po egzaminie wstępnym, Zarząd GK GOPR rozpatruje podanie kandydata. Przy pozytywnej decyzji przyszły ratownik przechodzi kurs wstępny, a jego staż trwa aż 2 lata. Odbywa serię szkoleń medycznych, skałkowych, topograficznych i narciarskich, w tym 120h rocznie dyżuru w stacji ratunkowej. Ostatecznie trafia na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego.


Jak zostać ratownikiem GOPR

data publikacji artykułu: 2020-02-26
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.