Zdjęcie poglądowe

Jaskinia Mroźna otwarta po zimie

Po zimowej przerwie znów można zwiedzać Jaskinię Mroźną. To jedno z najbardziej popularnych miejsc w Tatrach Zachodnich.

Jaskinia Mroźna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest położona w masywie Organów, 120 metrów ponad dnem doliny. To niemal całkowicie prosty, pojedynczy korytarz o długości około 570 metrów. W środku można zobaczyć między innymi Cmentarzysko Nacieków, Wielką Komorę i Sabałowe Jeziorko. Wyjście z jaskini znajduje się na poziomie 1112 metrów n.p.m.

Grota została odkryta w 1934 roku przez Tadeusza Zahorskiego i Stefana Zwolińskiego. Początkowo znany był tylko niewielki, 60-cio metrowy odcinek, główny korytarz odkryto dopiero po wojnie. Na początku lat 50-tych jaskinia została udostępniona turystom. W pierwszych latach, zwiedzanie odbywało się przy świetle świec i latarek, później w Mroźnej zamontowano oświetlenie elektryczne.

Nazwa jaskini wywodzi się od panującej w niej niskiej temperatury. To 6 stopni Celsjusza. Co ciekawe-temperatura jest niezależna od pory roku, nawet w środku upalnego lata jest taka sama. Jaskinia będzie czynna do października, a spacer po niej trwa około 30-40 minut.

data publikacji artykułu: 2019-04-26
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.