Zdjęcie poglądowe tomek walecki

Karkonoskie schroniska mogą zostać zamknięte

Państwowe Gospodarstwo Wodne wystąpiło z wnioskiem o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni ścieków działającej Na Hali Szrenickiej.

W październiku br. doszło do poważnej awarii oczyszczalni. W sytuacji braku możliwości płynnego zrzutu wody i ścieków komunalnych, prysznice oraz toalety w schronisku były nieczynne. Do końca listopada, turyści nie zjedli również ciepłego posiłku. Oczyszczalnia nie nadążała z filtrowaniem produkowanych ścieków w schroniskach na Szrenicy i Na Hali Szrenickiej.

Dyrekcja Wód Polskich Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim otrzymała liczne skargi na temat nieprawidłowości na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści wskazywali na widoczne gołym okiem zanieczyszczenia środowiska. Cuchnące i gęste odpady spływały górskim potokiem. W nawiązaniu do sprawy, wpłynął także wniosek od Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie oraz Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego w sprawie kontroli faktycznego poziomu degradacji terenu. Zarząd Wód Polskich po przeprowadzeniu wizji lokalnej oraz stosownych badań stwierdził, iż normy uprawnień wodnoprawnych zostały drastycznie przekroczone. W związku z tym, rozpoczęto procedurę cofnięcia pozwolenia dla obiektu.

Po uprawomocnieniu się decyzji, właściciel będzie musiał ponieść zwiększone opłaty środowiskowe. Schroniskami zarządza spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, która już zapowiada odwołanie się od decyzji. Dyrekcja tłumaczy awarię oczyszczalni i przekroczenie możliwości przerobu, ogromną liczbą turystów. Zlewnia w Lwówku Śląskim odpowiada, iż w przypadku braku reakcji i wdrożenia konkretnych działań naprawczych, urządzenie wodne zostanie zlikwidowane. Taka decyzja będzie równoznaczna z wyłączeniem z eksploatacji schronisk Na Hali Szrenickiej i Szrenicy.

Wysokogórskie schronisko PTTK na Hali Szrenickiej jest położone na wysokości 1195 m n.p.m., pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Obiekt był wielokrotnie modernizowany i remontowany po tym jak spłonęły górne kondygnacje wraz z dachem. Obecna baza to ponad 100 miejsc noclegowych oraz stacja Karkonoskiej Grupy GOPR.

Schronisko na Szrenicy położone jest na samym jej szczycie – 1362 m n.p.m. Murowany budynek należy do największych schronisk w Karkonoszach. Odległy zaledwie 300 m od czeskiej granicy, z doprowadzonym wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby. Obiekt PTTK także przeszedł poważne zmiany po zniszczeniach w wyniku pożaru dachu.

Przyszłość obydwu schronisk wydaje się w obecnej sytuacji dość niepewna. Oczekujemy na decyzję, która zostanie ogłoszona w najbliższych dniach.

Schronisko na Hali Szrenickiej
data publikacji artykułu: 2019-12-04
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.