Państwowe Gospodarstwo Wodne wystąpiło z wnioskiem o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni ścieków działającej Na Hali Szrenickiej.
W październiku br. doszło do poważnej awarii oczyszczalni. W sytuacji braku możliwości płynnego zrzutu wody i ścieków komunalnych, prysznice oraz toalety w schronisku były nieczynne. Do końca listopada, turyści nie zjedli również ciepłego posiłku. Oczyszczalnia nie nadążała z filtrowaniem produkowanych ścieków w schroniskach na Szrenicy i Na Hali Szrenickiej.
Dyrekcja Wód Polskich Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim otrzymała liczne skargi na temat nieprawidłowości na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści wskazywali na widoczne gołym okiem zanieczyszczenia środowiska. Cuchnące i gęste odpady spływały górskim potokiem. W nawiązaniu do sprawy, wpłynął także wniosek od Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie oraz Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego w sprawie kontroli faktycznego poziomu degradacji terenu. Zarząd Wód Polskich po przeprowadzeniu wizji lokalnej oraz stosownych badań stwierdził, iż normy uprawnień wodnoprawnych zostały drastycznie przekroczone. W związku z tym, rozpoczęto procedurę cofnięcia pozwolenia dla obiektu.
Po uprawomocnieniu się decyzji, właściciel będzie musiał ponieść zwiększone opłaty środowiskowe. Schroniskami zarządza spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, która już zapowiada odwołanie się od decyzji. Dyrekcja tłumaczy awarię oczyszczalni i przekroczenie możliwości przerobu, ogromną liczbą turystów. Zlewnia w Lwówku Śląskim odpowiada, iż w przypadku braku reakcji i wdrożenia konkretnych działań naprawczych, urządzenie wodne zostanie zlikwidowane. Taka decyzja będzie równoznaczna z wyłączeniem z eksploatacji schronisk Na Hali Szrenickiej i Szrenicy.
Wysokogórskie schronisko PTTK na Hali Szrenickiej jest położone na wysokości 1195 m n.p.m., pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Obiekt był wielokrotnie modernizowany i remontowany po tym jak spłonęły górne kondygnacje wraz z dachem. Obecna baza to ponad 100 miejsc noclegowych oraz stacja Karkonoskiej Grupy GOPR.
Schronisko na Szrenicy położone jest na samym jej szczycie – 1362 m n.p.m. Murowany budynek należy do największych schronisk w Karkonoszach. Odległy zaledwie 300 m od czeskiej granicy, z doprowadzonym wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby. Obiekt PTTK także przeszedł poważne zmiany po zniszczeniach w wyniku pożaru dachu.
Przyszłość obydwu schronisk wydaje się w obecnej sytuacji dość niepewna. Oczekujemy na decyzję, która zostanie ogłoszona w najbliższych dniach.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
0 Komentarzy