Zdjęcie poglądowe

Kolej gondolowa w Białce Tatrzańskiej

Ogromna inwestycja połączy Kotelnicę Białczańską ze szczytem Litwinka w Czarnej Górze.

Choć nieznane są jeszcze szczegóły projektu, to główny inwestor – Zarząd Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, przedstawił plany budowy widokowej kolei gondolowej. Zaawansowany etap inwestycji objął już wykup gruntów i ustalenie warunków dzierżawy. Kolejne kroki zostały na razie wstrzymane z oczywistych względów, zagrożenia epidemią koronawirusa. Stacja początkowa kolejki powstanie na terenie Kotelnicy Białczańskiej, a końcowa na Litwince, w pobliżu stacji narciarskiej Grapa – Ski. Największa inwestycja na Podhalu (podobną można spotkać w Barcelonie), jest obecnie na etapie decyzji o konkretnej lokalizacji punktów. Dokładny przebieg linii łączącej dwie miejscowości, nie został jeszcze precyzyjnie określony. Będzie wiódł nad wsią i rzeką Białką, roztaczając krajobraz na Tatry. Długa na prawie 2 km konstrukcja zostanie wsparta na trzech podporach. Na Litwince w Czarnej Górze powstanie platforma widokowa, a w centrum Białki Tatrzańskiej, tuż obok kościoła – wysoka na 80 metrów wieża. Na razie przedsiębiorcy próbują porozumieć się z właścicielem karczmy w Białce i udziałowcami stacji narciarskiej Kaniówka, którzy są przeciwni budowie stacji pod Kotelnicą. Wygląd przyszłej gondoli prezentują materiały prasowe inwestora. Jeżeli dojdzie do realizacji projektu, będzie to wyjątkowe przedsięwzięcie, nie tylko w skali kraju.

Czarna Góra inaczej zwana Litwinką, wznosi się na wysokość 902 m n.p.m. Usytuowana po prawej stronie rzeki Białki, 205 metrów wyżej względem poziomu tafli. Na jej szczycie stoi 20 - metrowy Krzyż Milenijny z 2000 r. Powstał na wzór tego na Giewoncie, dla uczczenia 2 tysięcy lat chrześcijaństwa. Niedaleko znajduje się drewniana altana z widokiem na panoramę Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich oraz Gorców, Pienin i okolic Podhala ze Spiszem. To popularne miejsce dla paralotniarzy i szybowników. Na zboczu góry funkcjonuje czarnogórski wyciąg narciarski Grapa – Ski.

data publikacji artykułu: 2020-04-18
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.