Zdjęcie poglądowe

Kolejna akcja ratowników GOPR, tym razem w Bieszczadach

Zamieć śnieżna zatrzymała dwoje turystów w okolicach Dużego Jasła.

W miniony wtorek, tj. 4 lutego, dyżurna stacja ratownicza w Cisnej odebrała zgłoszenie od zagubionych w terenie, turystów. Bardzo trudne warunki, wiatr wiejący z prędkością 100 km/h oraz nawet metrowe warstwy śniegu, nie przeszkodziły im w wyjściu w góry. Zapadający zmrok i fatalna widoczność, zadecydowały o wezwaniu pomocy. Dzięki mobilnej aplikacji „Ratunek”, GOPR otrzymał dokładne współrzędne turystów.

Beskidzcy ratownicy skorzystali ze skuterów śnieżnych, które umożliwiają jazdę w zimie i pomagają w transporcie poszkodowanych. Wciąż intensywne opady śniegu oraz zasypane szlaki, znacznie utrudniły poszukiwania. W kulminacyjnym momencie, zamieć była na tyle silna, że stojący w odległości ok. 50 metrów od celu, ratownicy nie dostrzegli od razu turystów. Odnalezieni, tylko przemoczeni i zmarznięci wędrowcy, zostali zabezpieczeni termicznie i zwiezieni z połoniny.
Kolejna akcja GOPR zakończyła się sukcesem, a położone na wysokości 1153 m n.p.m. Jasło, wydało zaledwie ostrzeżenie na przyszłość. Świeży śnieg nadal sypie, szlaki turystyczne są nieprzetarte, a widoczność sięga jedynie do 30 metrów. Dziś, warunki atmosferyczne bez zmian, a Bieszczadzki Park Narodowy prosi o zachowanie rozsądku. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego może w każdej chwili wzrosnąć. GOPR apeluje, aby z wyjściem w góry wstrzymać się do poprawy pogody.

data publikacji artykułu: 2020-02-06
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.