Zdjęcie poglądowe

Komunikat Magurskiego Parku Narodowego

Władze parku kierując się obostrzeniami względem epidemii koronawirusa w kraju, ograniczyły dostęp do niektórych miejsc na mapie Beskidu Niskiego.

W związku z wydanym wczoraj (24 marca) rządowym komunikatem o wprowadzeniu nowych ograniczeń w swobodzie poruszania się i zgromadzeń, zamknięto niektóre miejsca i obiekty na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Obostrzenia rozpoczęły się z dniem dzisiejszym, tj. 25 marca i potrwają do odwołania. Ze względu na rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2 i w trosce o zdrowie turystów, strażnicy odcięli część atrakcyjnych dla przyjezdnych terenów.

Wyłączone pozostają:
• wieża widokowa przy szlaku zielonym na górze Ferdel (648 m n.p.m.)
• miejsce do palenia ogniska i dziennego wypoczynku zlokalizowane na końcu ścieżki przyrodniczej „Folusz” (Pod Diablim Kamieniem)
• miejsce do palenia ogniska i dziennego wypoczynku zlokalizowane na początku ścieżki przyrodniczej „Folusz” (Pod Wodospadem Magurskim)
• miejsce do palenia ogniska i dziennego wypoczynku zlokalizowane na końcu ścieżki przyrodniczej „Kiczera im prof. Jana Rafińskiego” (Słodkie)
• miejsce do palenia ogniska i dziennego wypoczynku zlokalizowane na ścieżce przyrodniczo-historycznej „Olchowiec” (szczyt – Baranie 754m n.p.m.)

Wg raportu służb parku, wymienione lokalizacje były potencjalnym miejscem koncentracji turystów w ubiegłym tygodniu. Pozostałe szlaki na razie pozostaną otwarte. Dyrekcja apeluje jednak o zdrowy rozsądek, wyrozumiałość i omijanie popularnych punktów na mapie. Należy zachować odstęp i unikać skupisk ludzkich. Warto skorzystać z internetowej oferty edukacyjnej parku.

Magurski Park Narodowy leży w samym sercu Beskidu Niskiego, na granicy dwóch województw, małopolskiego i podkarpackiego. Teren obejmuje górne dorzecze Wisłoki i pasmo Magury Wątkowskiej. Pełni niezwykle ważną rolę ekologiczną, gdyż stanowi pomost pomiędzy chronionymi obszarami polskich Karpat Zachodnich i Wschodnich. Ponad 90% jego powierzchni zajmują lasy, otoczone licznymi łąkami, pastwiskami, czy torfowiskiem. Park gromadzi prawie 800 gatunków roślin (aż 59 objętych ścisłą ochroną, a 12 wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin – zagrożonych wyginięciem lub już nieistniejących) i 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). Najwyższym szczytem magurskiego parku jest Wątkowa – 846 m n.p.m.

data publikacji artykułu: 2020-03-25
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.