Wspólne liczenie kóz, wraz z naszymi słowackimi sąsiadami, jest już poniekąd tradycją. Trwa bowiem od 1957 r. Zatem jak co roku, tak i teraz rozpoczęto akcję. Ma ona potrwać tydzień, później zostaną ogłoszone wyniki.

Wspólne liczenie kóz, wraz z naszymi słowackimi sąsiadami, jest już poniekąd tradycją. Trwa bowiem od 1957 r.
Zatem jak co roku, tak i teraz rozpoczęto akcję. Ma ona potrwać tydzień, później zostaną ogłoszone wyniki.

W ostatnich dwóch latach, przedsięwzięcia nie można było zaliczyć do udanych. Aby je przeprowadzić, niezbędne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Przez ich brak w 2019 r. akcję przerwano. Pogoda w Tatrach nie sprzyjała.
Co innego teraz. Pierwszego dnia (piątek), dopisywało słońce.

W tym roku, po stronie polskiej zebrano grupę 50 poszukiwaczy kóz. Każdy uczestnik musiał dobrać się w parę i zbadać wyznaczony sektor.
Miłośnicy przyrody na specjalnych kartach notowali gdzie i kiedy znaleźli zwierzęta, w którą stronę się przemieszczały, ich płeć itp.
Według przewodnika T. Zwijacza-Kozicy:
“W ostatnich latach obserwujemy, że liczebność kozic w Tatrach utrzymuje się w wysokich stanach. Jest ich ponad tysiąc”.
Pod koniec wydarzenia, dokonuje się weryfikacji wyliczeń i porównań z wynikami sąsiadów.
Operację powtarza się dwa razy każdego roku. Najpierw latem, by podliczyć populacje kóz, następnie jesienią, kiedy przez 2 dni, weryfikowana jest liczba napotkanych zwierzaków.

data publikacji artykułu: 2020-07-13
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Polecane


0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.