Zdjęcie poglądowe

Nie żyje słowacki turysta

W Tatrach odnaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Słowak spadł z masywu Wysokiej.

22 marca w godzinach wieczornych, Horská Záchranná Služba otrzymała zgłoszenie o wypadku w rejonie masywu Wysokiej, po słowackiej stronie głównego grzbietu Tatr. 53 – letni mężczyzna spadł w trakcie podejścia. Służby zaalarmował jego bratanek, który był w okolicach szczytu. Po północnej stronie góry natrafiono jedynie na rzeczy osobiste ofiary. Do dziś trwały intensywne poszukiwania. W akcji uczestniczyło słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Niestety, popołudniu odnaleziono ciało turysty. Ze względu na niebezpieczne warunki, ratownicy nie podjęli się transportu. Bardzo silny wiatr i 3 stopień zagrożenia lawinowego skutecznie pokrzyżowały wszelkie próby dotarcia do ofiary. Na Słowacji nie ma zakazu tatrzańskich wędrówek, który wydał TPN po polskiej stronie gór. Pogotowie ratunkowe apeluje jednak o powstrzymanie się w tym czasie od wycieczek.

Wysoka to dwuwierzchołkowy szczyt sięgający 2547 lub 2560 m n.p.m. Wierzchołki są rozdzielone (położoną 22 metry niżej) Przełączką w Wysokiej. Ściany Wysokiej obfitują w taternickie drogi. Jeden z piękniejszych szczytów w Tatrach nie jest jednak dostępny dla turystów. Wejście na trudno dostępny wierzchołek możliwe jest wyłącznie z uprawnionym przewodnikiem. Brak oznakowanego szlaku i trudności techniczne wymagają precyzji i doświadczenia.

data publikacji artykułu: 2020-03-23
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.