Zdjęcie poglądowe

Nocna akcja GOPR w Kotle Łomniczki

Para turystów próbowała dojść zamkniętym szlakiem do Domu Śląskiego.

W środę, 5 lutego, dyżurny pogotowia otrzymał zgłoszenie od pracownika schroniska, o ludziach potrzebujących pomocy. Zbyt trudne warunki oraz drugi stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach spowodowały, że turyści utknęli w rejonie symbolicznego cmentarza ludzi gór, u podnóża Śnieżki. W trakcie działań ratowniczych okazało się, iż partner zostawił kobietę w jamie śnieżnej, a sam pokonał drogę do Domu Śląskiego. Turystka nie miała sił, aby samodzielnie się poruszać. Zespół ośmiu ratowników przy użyciu skiturów dotarł do poszkodowanej, ewakuując ją w bezpieczne miejsce. Środek nocy oraz zamknięty szlak czerwony wymagał użycia nart. Kłady i skutery śnieżne nie podołały wyjątkowo złej aurze pogodowej. W gotowości czekał dodatkowy zespół GOPR w stacji, w Karpaczu. Cała akcja trwała od godz. 3 do 7 rano.
Prawdziwa zima znów zaskoczyła niedoświadczonych i nieprzygotowanych sprzętowo, turystów. Dodatkowe łamanie przepisów nie sprzyja wędrówkom w niebywale trudnych warunkach. Naczelnik karkonoskiej grupy GOPR prosi o rozwagę i niewchodzenie na zamknięte trasy. Szlaki turystyczne są dobrze oznaczone i najczęściej ograniczone szlabanem. Nocna eskapada pary turystów z Łodzi na szczęście zakończyła się tylko strachem i wychłodzeniem organizmu. Kosztowała jednak zaangażowanie i narażenie życia innych ludzi. "Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze" – to słowa wyryte na tabliczce pamiątkowej cmentarza ludzi gór, gdzie zatrzymali się wędrowcy. Niech będą kolejną przestrogą na przyszłość.

data publikacji artykułu: 2020-02-06
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.