Zdjęcie poglądowe

Nowa wieża na szczycie Śnieżnika

Na szczycie Śnieżnika zostanie zbudowana nowa wieża widokowa. Powstanie w miejscu poprzedniej, rozebranej w latach 70.

Miastom w czesko-polskim regionie przygranicznym udało się uzyskać dotację na budowę, która pokryje większość wydatków.

Odbudowa wieży widokowej na Śnieżniku planowana jest od kilku lat, ale miasta na pograniczu czesko-polskim nie były w stanie uzyskać dotacji europejskiej. Projekt był przerabiany kilka razy i ostatecznie się udało. Otrzymają łącznie 3,5 mln euro, co powinno pokryć około 85% szacowanych kosztów. Wieża widokowa będzie w Polsce.

Śnieżnik jest podzielony na czeską i polską stronę. Wieża widokowa jest po polskiej, gdzie znajduje się również schronisko turystyczne. Podczas gdy Polacy zbudują wieżę widokową, miasto Králíky będzie partnerem projektu po stronie czeskiej, budując nowe centrum informacyjne z tego samego projektu. Region Pardubice z zadowoleniem przyjmuje budowę wieży widokowej, niestety obrońcy przyrody z Jesioników nie są z tego powodu zadowoleni. Z drugiej strony oryginalna wieża widokowa znajdowała się na górze od 1899 roku.

Na szczycie Śnieżnika znajdują się ruiny, a także niebezpieczny azbest. Ich sprzątanie jest zaplanowane na drugą połowę roku.

Problemem będzie dostarczanie materiałów budowlanych, ponieważ ciężki sprzęt nie wjedzie na szczyt i prawdopodobnie będzie potrzebny helikopter.

data publikacji artykułu: 2019-03-28
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.