Szczyt Orlicy Siapulka

Nowa wieża widokowa na Orlicy

Na polsko – czeskim granicznym szczycie, powstanie trzypiętrowa wieża widokowa.

Nowa atrakcja turystyczna stanie w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Zdroje, do końca listopada 2020 roku. Drewniana konstrukcja wzniesie się na wysokość 25,5 m, skąd będzie można podziwiać panoramę Gór Orlickich. Na budowlę złożą się trzy tarasy wypoczynkowe, na poziomach: 8,75 m, 13,65 m oraz 18,55 m. Zadaszony, ale otwarty parter zajmą ławki i stoły. Turyści będą mogli się tutaj schronić przed nawałnicą i wypocząć. Przy wejściu pojawią się stojaki rowerowe i specjalny licznik wejść na wieżę. Na najwyższej platformie staną miniatury roztaczających się przed nami krajobrazów oraz luneta do obserwacji.

Koszt całego przedsięwzięcia opiewa na kwotę 800 tys. zł i stanowi najniższą ofertę spośród pięciu firm, biorących udział w konkursie. Pozostałe, w tym na 2 mln zł zostały odrzucone. To już czwarty z rzędu przetarg ogłoszony przez gminę Duszniki – Zdrój, od momentu otrzymania dofinansowania. Po dwóch latach i unieważnieniu 3 przetargów, ze względu na zbyt wysokie kosztorysy, udało się wyłonić wykonawcę.

Nowa wieża zastąpi nieistniejącą już budowlę z 1880 roku, autorstwa Heinricha Rübartscha. Popularną platformę wraz z przyległym schroniskiem turystycznym, odwiedzali swego czasu John Quincy Adams - późniejszy prezydent USA, cesarz Józef II, czy Fryderyk Chopin. Po II wojnie światowej schronisko zostało spalone i wszystko popadło w ruinę.

Orlica wznosi się na wysokość 1084 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem granicznym polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Sam wierzchołek góry leży jednak u czeskich sąsiadów. Granica przebiega ok. 25 metrów na wschód – 1080 m n.p.m.

Wieża na Orlicy jest jedną z jedenastu budowli, w ramach projektu „Czesko – Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”. Dotrzemy do niej czerwonym i zielonym szlakiem turystycznym, pieszo bądź na rowerze. Okolice Zieleńca to częsty cel wycieczek.
Pozostałe platformy widokowe, finansowane z unijnych środków:
• Velká Deštná - Deštné v Orlických horách (1115 m n.p.m.) – otwarta, 2,5h od Orlicy
• Feistův kopec - Olešnice v Orlických horách – kwiecień 2020
• Šibeník - Nový Hrádek – brak informacji
• Vysoká Srbská – kwiecień 2020
• Kłodzka Góra - powiat kłodzki (763 m n.p.m.) – wrzesień 2020
• Góra Czerniec - gmina Międzylesie (891 m n.p.m.) – czerwiec 2020
• Jagodna - gmina Bystrzyca Kłodzka (985 m n.p.m.) – otwarta
• Góra Guzowata - gmina Radków (450 m n.p.m.) – otwarta
• Wieża na Słupcu - gmina Nowa Ruda
• Włodzicka Góra gmina Nowa Ruda (757 m n.p.m.) – otwarta

Osiem z nich powstało w dawnych lokalizacjach, zrujnowanych wież. Pozostałe 3 to całkiem nowe inwestycje.

Projekt wieży na Orlicy
Projekt wieży na Orlicy fot: INFRA-TEL
Projekt wieży na Orlicy
Projekt wieży na Orlicy fot: INFRA-TEL
data publikacji artykułu: 2020-02-26

Szczyt Orlicy

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.