Platforma widokowa UM Szklarska Poręba

Nowoczesne platformy widokowe w Szklarskiej Porębie

Trwa budowa drewnianych tarasów, zlokalizowanych w atrakcyjnych krajobrazowo i popularnych miejscach.

Ruszyła realizacja projektu „Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach”. Dzięki unijnemu dofinansowaniu, pozyskanym wraz z czeską gminą Albrechtice v Jizerských horách, zdobyto środki na prze/budowę: platform widokowych z elementami malej architektury, ciągów pieszych, miejsc postojowych z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz nawierzchni drogi gminnej. Wartość projektów osadzonych na terenie Szklarskiej Poręby to 4.579.000 zł, z czego aż 4.206.921 zł pokrywa unijne wsparcie.

Aktualnie, spośród pięciu obiektów widokowych, ukończono budowę dwóch, tj. nad Zakrętem Śmierci i na Złotym Widoku. Zakręt Śmierci to ostry wiraż na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Świeradowem Zdrojem, a Szklarską Porębą. Powstał na zboczu Czarnej Góry, a jego nazwa wywodzi się od licznych wypadków samochodowych. Faktem jest, że roztacza się stąd piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Złoty Widok to wznoszący się na 610 m n.p.m., bardzo stromy próg skalny w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Usytuowany w pobliżu legendarnych miejsc – Chybotka (ruchomego głazu grupy skalnej) i Grobu Karkonosza (Ducha Gór). Tutaj również możemy podziwiać całe pasmo Karkonoszy, ze Szrenicą, Łabskim Szczytem, Śnieżnymi Kotłami i Śnieżką na czele.

Pozostałe, nowoczesne punkty widokowe powstaną: na Zbójeckich Skałach (północne zbocze Chojnika), w rejonie stacji kolejowej – Szklarska Poręba Górna oraz na skale Karczmarz, w centrum miasta. Wszystkie, wytypowane miejsca cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Zlokalizowane w Izerach, ukazują panoramę Czesko – Polskiego Szlaku Grzbietowego.

Krajobrazy zapierają dech w piersiach, przyciągają zwiedzających, ale inwestycja budzi także wątpliwości wśród tubylców. Pojawiły się zarzuty dotyczące ingerencji w naturalne środowisko i cywilizowania gór na siłę. Z drugiej strony, podkreśla się wartość niedoinwestowanej przez lata infrastruktury. Ponadto, bezpieczeństwo i łatwiejszy dostęp do atrakcji turystycznych dla dzieci, osób starszych lub mniej sprawnych. Zaniedbane i zarośnięte drzewami punkty widokowe odżyją na nowo. W ten sposób, władze miasta przypominają o turystycznym charakterze Szklarskiej Poręby.

data publikacji artykułu: 2020-02-05
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.