Zdjęcie poglądowe

Nowy, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Zarejestrowane pomiary z lutego 2019 roku, zostały oficjalnie potwierdzone. Aktualnie, najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Skała Agaty – 613,96 m n.p.m.

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej powtórzyli pomiary GPS oraz niwelacji terenu, aby ostatecznie za pomocą precyzyjnego Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej, potwierdzić 2-letnie przypuszczenia.

Łysica uważana do tej pory za najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich również zyskała nową wysokość 613,31 m n.p.m., awansując o ponad metr w górę.
Przypomnijmy, iż Łysica składa się tak naprawdę z dwóch niezależnych wierzchołków, oddalonych od siebie o ok. 500 m. Zachodni – zwieńczony pamiątkowym krzyżem – do końca 2018 roku uznawany był za najwyższy. Wschodni – zwany Skałką Agaty – wznoszący się dziś na 613,96 m n.p.m., to obecnie najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Od teraz, oficjalnie na wszystkich mapach geodezyjnych i kartograficznych funkcjonują już zweryfikowane wysokości obu wierzchołków góry. Zaledwie 60 cm różnicy zmieniło dotychczasowe zapisy. Narodowy Park Świętokrzyski zastrzega, iż Skałka Agaty nie leży na szlaku turystycznym i nie jest dostępna dla turystów. To miejsce zarośnięte lasem i stwarzające potencjalne niebezpieczeństwo. Ewentualna zgoda ministerstwa środowiska może uruchomić szereg prac, umożliwiających zdobycie szczytu wędrowcom.

data publikacji artykułu: 2019-11-20
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.