Zdjęcie poglądowe OlegAleksejczuk

Nowy przetarg na Samotnię

Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK sp. z o.o. zaprezentowała szczegóły nowego przetargu na wynajem znanego schroniska Samotnia. Wysokość rocznego czynszu, ustalona na 450 tysięcy złotych, wydaje się być niezwykle wysoka.

Schronisko Samotnia, znane jako ikona Karkonoszy, to miejsce o niezwykłej atmosferze, tworzonej przez ludzi oddanych temu miejscu przez całe życie. Siemaszkowie, rodzina, która od lat jest związana ze schroniskiem, wnosi nieocenioną wartość do tego miejsca. Niestety, obecne zasady rynkowe i tendencje do komercjalizacji wpływają również na tak urokliwe zakątki.

W lipcu, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK odrzucił ofertę dotychczasowych dzierżawców Samotni na przedłużenie umowy, co spotkało się z protestami szerokiej społeczności. W odpowiedzi, PTTK tymczasowo pozostawiło schronisko w rękach dotychczasowych najemców, ale podniosło miesięczny czynsz z 9 do 17 tysięcy złotych.

Kandydat na nowego dzierżawcę musi teraz zaoferować co najmniej 450 tys. zł netto rocznie, zadeklarować wkład finansowy w inwestycje oraz przedstawić plan działalności zgodny ze statutem PTTK. Planowane inwestycje obejmują m.in. renowację elewacji i modernizację systemów ogrzewania i ścieków, a ich koszty będą obciążać dzierżawcę.

Roczna opłata dzierżawna wzrośnie tym samym do co najmniej 37,5 tysiąca złotych miesięcznie, znacznie więcej niż wcześniej.

Aby wziąć udział w przetargu, kandydaci muszą przedstawić referencje, zaświadczenia o braku zaległości podatkowych i ZUS, wyrazić zgodę na dobrowolną egzekucję, podpisać deklarację wekslową na 250 tys. zł i wpłacić 200 tys. zł kaucji.

Umowa dzierżawy będzie obowiązywała przez 5 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 5. Ciekawość budzi, czy znajdą się chętni na takie warunki. Oferty można składać do 19 stycznia, a decyzja zostanie podjęta do 29 lutego. Schronisko będzie dostępne do przejęcia od 15 maja.

data publikacji artykułu: 2023-12-22
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.