Zdjęcie poglądowe

Objęte ścisłą ochroną gatunkową, cietrzewie są poważnie zagrożone

Nielegalne wędrówki turystów wzdłuż pasa granicznego między Jakuszycami, a Szrenicą przyczyną zmniejszenia populacji ptactwa.

Wyraźny zakaz wstępu na tereny newralgiczne dla cietrzewi nie powstrzymuje piechurów oraz narciarzy. Obszar szczególnie narażony na ingerencję człowieka znajduje się w przygranicznym odcinku, podzielonym między czeski KRNAP, a polski KPN. Pomimo ciągłych patroli straży oraz Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, występują incydenty naruszenia tokowisk cietrzewi. Nadmieniamy, iż po polskiej stronie parku, równolegle do zagrożonych terenów wiedzie zielony szlak turystyczny, którym dostaniemy się z Jakuszyc, aż na Halę Szrenicką. Spotkamy tu również wolontariuszy, informujących o powodach, dla których należy omijać ten pas Karkonoszy.

Cietrzewie objęte są w Polsce czynną i ścisłą ochroną gatunku. Strefa ochronna wokół tokowisk obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia, w promieniu do 500 m. Ponadto, od 1 grudnia do 1 marca uwzględnia się również obszar zasiedlenia w okresie zimowym, dodając promień bezpieczeństwa do 200 m. Te piękne i duże ptaki są silnie zagrożone wyginięciem nie tylko z powodu zalesiania terenów śródleśnych lub osuszania torfowisk. Cietrzewie są bardzo wrażliwe na zakłócanie ich spokoju, konkurencję ze strony bażantów oraz ataki drapieżników.

W tej sytuacji każde, samowolne zejście turysty ze szlaku i nawet krótka obecność, może spłoszyć cenny gatunek. Karkonoski Park Narodowy podkreśla, iż zimowa aura, poszukiwanie pożywienia, czyli walka o przetrwanie, to dostateczny wysiłek dla cietrzewia. Dodatkowe niepokojenie ptaków, oznacza dla nich poważny wydatek energetyczny. Funkcjonariusze proszą turystów o rozsądek i należny szacunek do ważnej przyrodniczo, przestrzeni. W momencie wejścia pierwszego narciarza na dziki obszar, tworzy się ścieżka dla kolejnych naśladowców. Wyznaczony, ubity ślad to niestety otwarta droga dla drapieżnych ssaków, takich jak kuny, czy lisy. Te zwierzęta zwykle powstrzymuje bariera głębokiego śniegu. Strażnicy apelują, aby nie być obojętnym na dobro naszej przyrody i szerokim łukiem omijać dom karkonoskich cietrzewi.

data publikacji artykułu: 2020-02-04
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.