Zdjęcie poglądowe

Odkrycie nietypowego gatunku grzyba w Bieszczadach

W Bieszczadach dokonano odkrycia grzyba, który wcześniej nie był widziany w Polsce. Nowy gatunek nie posiada jeszcze nazwy.

Opis znaleziska wraz ze zdjęciem pojawił się na początku kwietnia na profilu krośnieńskiego Nadleśnictwa Baligród. Pod postem rozgorzała dyskusja. Początkowo przypuszczano, że jest to piestrzenica pochyła, ewentualnie kasztanowata lub olbrzymia. Po kilkutygodniowej debacie ustalono że jest to Gyromitra ticiniana. Do chwili obecnej gatunek nie był notowany w Polsce.

Tak jak inne piestrzenice, grzyb występuje w lasach sosnowych i na terenie upraw leśnych. Charakteryzuje się krótkim trzonem i mózgowato pofałdowanym kapeluszem barwy kasztanowej. Gatunek jest trujący, zwiera gyromitrynę, powodującą uszkodzenia nerek, szpiku kostnego, wątroby i wzroku.

Obecnie trwają poszukiwania polskiej nazwy dla nowo odkrytego gatunku. Wśród propozycji pojawiła się m.in. piestrzenica baligrodzka.

data publikacji artykułu: 2019-06-05
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.