Zdjęcie poglądowe

Odpowiedzialnie w góry! Przewiduj pogodę na szlaku

statnie opady śniegu w Tatrach, które wystąpiły w połowie lipca są dowodem na to, że w górach możemy spodziewać się każdej pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wciąż pojawiającymi się wyładowaniami atmosferycznymi w województwie małopolskim. Tymczasem aż 60 proc. Polaków nie spodziewa się, że w Tatrach o każdej porze roku może leżeć śnieg. Z kolei 85 proc. nie wie jak postępować podczas burzy – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL. Jak dobrze przygotować się do górskiej wędrówki i nie dać się zaskoczyć pogodzie uczą ambasadorzy akcji edukacyjnej PKL Odpowiedzialnie w góry!

Górską aurę charakteryzują nieprzewidziane zjawiska pogodowe. Piękna pogoda na szlaku
w ciągu dnia nie wyklucza deszczu i burzy w ciągu dnia i nocnych opadów śniegu z nagłym spadkiem temperatury, nawet do poziomu poniżej zera stopni. Apoloniusz Rajwa – wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu, ostrzega, że gwałtowne załamanie pogody może w Tatrach wystąpić w każdym miesiącu.
A opady śniegu w środku lata nie są wcale anomalią.

– Nagłe załamanie pogody grozi wychłodzeniem organizmu, jeżeli nie jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani. Zadbajmy o to, by mieć przy sobie odzież, która zabezpieczy nas przed zimnem. Pamiętajmy też zawsze o sprawdzeniu prognozy pogody przed wyjściem na szlak – najlepiej w kilku niezależnych i wiarygodnych źródłach – radzi Apoloniusz Rajwa.

Skrupulatne sprawdzenie warunków pogodowych zaleca także Andrzej Marasek – ratownik TOPR i przewodnik tatrzański I klasy. – Ze zmian pogody i stanu szlaków mogą wynikać zagrożenia, których nie będziemy w stanie uniknąć nawet postępując w górach bardzo ostrożnie i mając doświadczenie we wspinaczce. Jeżeli prognozy pogody zapowiadają, że na szlaku mogą nas czekać złe warunki, powinniśmy po prostu zrezygnować z wycieczki. To najbezpieczniejsze rozwiązanie – tłumaczy.

Jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk, które mogą nas zaskoczyć w górach jest burza. Niestety, z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL wynika, że zaledwie 15 proc. Polaków wie, jak poprawnie zachowywać się kiedy błyskawice zastaną nas na szlaku.

–– Jeżeli zapowiadana jest burza, powinniśmy przełożyć wyprawę, bo trudno o bardziej niebezpieczne warunki niż połączenie ulewnego deszczu, silnego wiatru i wyładowań atmosferycznych. Jeśli załamanie pogody zastanie nas w trakcie wędrówki, powinniśmy zadbać o to, aby nie przebywać w tym czasie na szczytach, graniach, na przestrzeniach otwartych. Jeżeli znaleźliśmy się na grani, należy zejść niżej, usiąść w kucki, nakryć się kapturem i przeczekać, aż burza przejdzie. Przemieszczanie się po szlaku w takich warunkach to duże zagrożenie. Nie wolno także przebywać w pobliżu cieków i zbiorników wodnych, otworów jaskiń czy chować się pod pojedynczymi drzewami – radzi Apoloniusz Rajwa.

Ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry! przestrzega nie tylko przed burzami czy zimnem, ale także przed dużym nasłonecznieniem. – W słoneczne dni należy pamiętać o okryciu ciała, szczególnie o ochronie głowy. W górach słońce jest szczególnie niebezpiecznie. Przy intensywnym promieniowaniu trzeba również chronić wzrok okularami z filtrem – dodaje.

W ramach akcji Odpowiedzialnie w góry! Polskie Koleje Linowe przygotowały serię poradnikowych filmów edukacyjnych dostępnych na dedykowanej stronie internetowej odpowiedzialniewGory.pl i kanałach social media.

Ambasadorzy, ludzie związani zawodowo z górami, dzielą się swoją wiedzą, która ma uświadomić turystom potencjalne zagrożenia w górach, pokazać jak przygotować się do wyprawy, jak ważne jest poszanowanie dla tatrzańskiej przyrody i zachowanie podstawowych zasad, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Jeśli wybierasz się w wysokie góry, pamiętaj:
* podczas planowania wycieczki sprawdź prognozę pogody
* jeżeli zapowiadana jest burza, zrezygnuj z wyprawy
* zabierz ze sobą odzież, która ochroni Cię przed zimnem
* chroń się przed słońcem, zwłaszcza w upalne dni

Dołącz do akcji Odpowiedzialnie w góry! i przygotuj się z nami do górskich wypraw.

data publikacji artykułu: 2019-08-23
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.