Korytarz sztolni Lilly M

Osówce grozi upadłość

Podziemne Miasto Osówka na Dolnym Śląsku jest zagrożone bankructwem. Turystyka nie istnieje w dobie koronawirusa i wciąż obowiązujących składek ZUS.

W obecnej sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz szeregu obostrzeń w kraju, kolejne miejsca są zagrożone upadłością konsumencką. Podziemne Miasto Osówka, koło Głuszycy to jeden z najciekawszych kompleksów stworzonych przez III Rzeszę w Górach Sowich, w ramach tajnego projektu Riese – Gigant. Nad rzeką Bystrzycą, w powiecie wałbrzyskim stanął nazistowski schron, mogący pomieścić nawet 20 tys. uzbrojonych żołnierzy. Dziś, obiekt jest udostępniany turystom, stanowiąc jedną z największych atrakcji regionu.

Aktualnie, cały kompleks jest zamknięty i nie przynosi żadnych dochodów. Zarząd nadzorującej spółki informuje, iż oszczędności pozwolą na funkcjonowanie do końca czerwca. Podziemne Miasto stoi na granicy bankructwa świecąc pustką, gdy zwykle przewijało się tu ponad 100 tys. turystów rocznie. Za moment kilkanaście osób straci pracę, a wielomilionowy projekt unijny, którego rozliczenie uzależnione jest od liczby odwiedzających, przepadnie. Same składki na ubezpieczenie społeczne pracowników to koszt ponad 80 tys. zł. Sezon startował zwykle w połowie kwietnia. Tym razem już odpadła Wielkanoc, a za moment majówka. Stopniowo odwoływane są także wszystkie wycieczki organizowane przez biura turystyczne. Zerowe przychody wiążą się z szybkim „zjadaniem własnych oszczędności” przez firmę. Burmistrz Głuszycy podkreśla kluczowe znaczenie atrakcji dla gminy, która żyła głównie z turystyki. W przypadku utrzymania obostrzeń, może nastąpić kres działalności i ogłoszenie bankructwa. „ZUS i epidemia zabijają Miasto”. Rozwiązaniem zdaje się być tymczasowe umorzenie podatków oraz zwolnienie z ZUS. Zarówno burmistrz, jak i zarząd spółki są za rozwiązaniem systemowym, które dałoby szansę na przetrwanie również innym wałbrzyskim przedsiębiorcom.

Podziemne Miasto Osówka proponuje udział w akcji #voucherturystyczny, organizowanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Atrakcyjne cenowo bilety można zakupić online, a wykorzystać w późniejszym terminie, rozpoczynając od zakończenia pandemii. Odpowiedni czas ważności pozwoli dopasować plany wycieczkowe nabywców. Trasa historyczna z przewodnikiem, nowoczesne elementy multimedialne, filmy dokumentalne oraz hologramy przeniosą zwiedzających w czasy II wojny światowej. Termin realizacji akcji: 20 marca – 31 grudnia 2020.

data publikacji artykułu: 2020-04-15

Podziemne miasto Osówka

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.