Zdjęcie poglądowe

Podwyżki cen biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

TPN pomimo największego ruchu turystycznego i najwyższych kosztów utrzymania, nadal pozostaje w gronie najtańszych parków. Drożej jest np. w Karkonoszach lub Bieszczadach.

Ostatnia podwyżka cen biletów miała miejsce w 2014 roku. Po sześciu latach, park przeprowadził badania, które wykazały powszechną akceptację wśród turystów względem wzrostu udziału w kosztach ochrony przyrody.

Zmiany wejdą w życie z dniem 1 marca br. Za bilet indywidualny dla osoby dorosłej zapłacimy 6 zł. Przysługująca: uczniom, studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i żołnierzom służby czynnej, ulga wyniesie 3 zł. To podwyżka odpowiednio o 1 zł oraz 50 gr, względem poprzedniej, obowiązującej jeszcze ceny. Wzrost zanotujemy również w biletach 7-dniowych do 30 zł oraz grupowych, powyżej 10 osób do 54 zł. Ulgowe będą kosztowały o połowę mniej.

Żadnych opłat nie ponoszą mieszkańcy gmin usytuowanych w granicach parku, właściciele Karty Dużej Rodziny, dzieci do lat 7 i turyści zmierzający najkrótszą drogą do określonych miejsc kultu religijnego.

Dyrekcja parku zwraca uwagę na wzrost kosztów utrzymania infrastruktury technicznej, w tym remonty szlaków lub sprzątnie śmieci. Wpływy z biletów to 32% przychodów TPN, co w ub.r. stanowiło prawie 7 mln zł. 15% kwota dochodu trafia na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostałe pieniądze to ochrona przyrody, edukacja, badania i monitoring przyrodniczy.

data publikacji artykułu: 2020-02-12
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.