W ramach akcji „Nie zapomnijcie o Samotni”, zbierane są pieniądze na wsparcie schroniska w czasie epidemii koronawirusa.

W obecnej sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz szeregu obostrzeń w kraju, kolejne miejsca są zagrożone upadłością konsumencką. Aktualnie wszystkie parki narodowe są zamknięte. Zakaz działalności dotyczy również schronisk turystycznych. Jednym z nieczynnych (od 14 marca) punktów na Dolnym Śląsku pozostaje kultowa Samotnia. Gospodyni – Magdalena Arcimowicz prowadzi obiekt od 26 lat w dzierżawie od Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Samotnia pozostaje w rodzinie Siemaszków od 1966 r. Ze względu na zaistniałą sytuację, miejsce pozostaje bez żadnych źródeł dochodu, przy nadal obowiązującym (najwyższym w Karkonoszach, w przeliczeniu na ilość miejsc) czynszu dla PTTK. Przy zerowym przychodzie, należy pokryć stałe koszty utrzymania, w tym pracowników oraz zobowiązania. Ogrzewanie, prąd, transport, wypłaty, czynsze do PTTK, ZUS – to tylko niektóre wydatki miesięczne, sięgające dziesiątek tysięcy złotych.

Gospodyni postanowiła zwrócić się do miłośników gór i wszystkich tych, którzy kiedyś odwiedzili schronisko. Przez specjalnie uruchomioną zbiórkę, pomóc może właściwie każdy. Akcja potrwa aż do 10 czerwca, a beneficjent otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Model „bierzesz ile zbierzesz” zebrał już ponad 21 tys. zł od uruchomienia zbiórki. To ponad 60 % z wyznaczonego minimum, czyli 33 tys. zł., przy wsparciu 226 osób. Efekty są już widoczne, a pozostało jeszcze 59 dni do końca wydarzenia. Dla darczyńców przewidziano niezwykłe podziękowania, uzależnione od kwoty wpłaty. Schronisko oferuje pyszny obiad, nocleg, pamiątkowe koszulki, bluzy, czy książki wybitnej himalaistki. Można również zakupić złamaną drewnianą nartę, która wisi „od zawsze” pod sufitem sali bufetowej lub pamiątkowy wpis na tabliczce umieszczonej na stole. Tekst będzie zgodny z życzeniem sponsora. Wszystkie podziękowania zostaną zrealizowane dopiero po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego lub (gdy to możliwe) poprzez wysyłkę. Tymczasem, zakładany cel min. – 33 tys. zł pozwoli na utrzymanie obiektu. Każda dodatkowa złotówka zwiększy szansę na przetrwanie.

Strona zbiórki na pomoc Samotni

data publikacji artykułu: 2020-04-12

Schronisko Samotnia

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.