Zdjęcie poglądowe

Powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kirach

Tatrzański Park Narodowy otrzymał pierwsze oferty, w ramach przetargu na budowę obiektu.

W piątek, tj. 3 kwietnia zarząd Tatrzańskiego Parku Narodowego zapoznał się ze złożonymi ofertami na budowę kolejnego Centrum Edukacji Przyrodniczej. Pierwsze z nich funkcjonuje już w Zakopanem, przy drodze do Kuźnic (ul. Chałubińskiego). Kolejne powstanie w Kirach, tuż przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Kiry to znany punkt wypadowy wycieczek. Stanowią część wsi Kościelisko w powiecie tatrzańskim. Nazwa pochodzi od gwarowego określenia kira/kiera, które oznacza zakręt drogi, ścieżki bądź rzeki.

Projekt przewiduje podziemną konstrukcję z dachem pokrytym bujną roślinnością. Będzie skarbnicą wiedzy o tatrzańskiej historii i przyrodzie. Interaktywne stanowisko udzieli informacji na temat wpływu śmieci na środowisko, długości ich rozkładu oraz rocznych ilości na terenie parku. W CEP znajdzie się regulamin zwiedzania TPN, wieści ze świata roślin i zwierząt spotkanych na szlakach oraz aktualna pogoda. Będzie kilka sal tematycznych, w tym „Formy jaskiniowe”, „Podziemne skarby”, „Podczerwień”, „Oczy ciemności”, czy „Jak nietoperz”. TPN zakłada ok. 125 tysięcy odwiedzin turystów, rocznie. Obiekt o jak najmniejszej ingerencji w krajobraz ma stanąć do końca 2021 roku.

Do przetargu przystąpiły trzy firmy budowlane z: Nowego Sącza, Sosnowca i Żywca. Tatrzański Park Narodowy przeznaczył na realizację projektu 15.410.760,36 zł brutto. Natomiast najtańsza oferta opiewa na 16.686.000 zł brutto.

data publikacji artykułu: 2020-04-04

Kiry

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.