Zdjęcie poglądowe

Pożar w słowackich Tatrach

Ogień rozprzestrzenił się w lesie pod Sławkowskim Szczytem.

W piątkowe popołudnie, tj. 4 kwietnia Horská Záchranná Služba otrzymała zgłoszenie o pożarze w Tatrach Wysokich. Przypadkowi turyści zauważyli kłęby dymu i szybko rozprzestrzeniający się ogień na leśnym zboczu, tuż pod Sławkowskim Szczytem. Do akcji przystąpiła natychmiast straż pożarna z Popradu, Starego Smokowca i Łomnicy, przy czynnym udziale grupy ratowników HZS. Trudno dostępny teren wymagał użycia odpowiednich pojazdów. Ochotnicy wsparli funkcjonariuszy w transporcie sprzętu niezbędnego do ugaszenia pożaru. Dopiero w godzinach wieczornych udało się zapanować nad ogniem.

Jako przyczynę pożaru podaje się panującą pod Tatrami suszę. Tatranský Národný Park mówi o niebezpieczeństwie wystąpienia kolejnych pożarów na terenach leśnych zarówno po słowackiej, jak i polskiej stronie gór. Ściółka leśna jest wyjątkowo przesuszona, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla tatrzańskiej przyrody. W wyniku piątkowego pożaru zamknięte zostały szlaki: zielony ze starego Smokowca na Hrebienok, niebieski przez Pięć Źródeł w kierunku Sławkowskiego Szczytu oraz czerwony z Hrebienoka do Domu Śląskiego.

Sławkowski Szczyt był niegdyś najwyższym szczytem w Tatrach. Niepotwierdzona historia głosi, iż w sierpniu 1662 r. wierzchołek rozpadł się w wyniku długotrwałych opadów i lokalnych trzęsień ziemi. Nastąpił gigantyczny obryw skalny, przez co szczyt stracił ok. 300 m na wysokości. Dowodem na to miały być sporych rozmiarów rumowiska na stoku góry. Sławkowski Szczyt wznosi się na wysokość 2452 m n.p.m. na terenie Słowacji. Położony pomiędzy dolinami Staroleśną i Sławkowską oraz Kotliną Sienną, na północny zachód od Starego Smokowca. Góra rozdziela Sławkowską Kopę (2356 m n.p.m.) i Królewski Nos (2273 m n.p.m.).

data publikacji artykułu: 2020-04-06

Sławkowski Szczyt

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Atrakcje w okolicy (10 km)


0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.