Wieża widokowo – przeciwpożarowa zostanie odrestaurowana przez gminę Międzylesie.
Ubiegłoroczna ekspertyza techniczna wykazała szereg nieprawidłowości w konstrukcji drewnianej wieży. Niezbędny okazał się generalny remont wraz z wymianą poszczególnych elementów. Ze względów bezpieczeństwa, gmina Międzylesie zdecydowała o wzmocnieniu tarasów dodatkowymi legarami (podkłady drewniane wytrzymujący duży nacisk). Wieża zostanie uzbrojona w nowe bariery balustrad, rygle oraz deski podestów. Prace budowlane potrwają do końca maja, obejmą również sprawdzenie działającej instalacji odgromowej. Całkowity koszt tych zabiegów zamknie się w kwocie 59 tys. zł.
Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu została oddana do użytku turystów 8 maja 2010 roku i nadal cieszy się sporym zainteresowaniem. Głównym inwestorem wysokiej na 25 metrów budowli była gmina Międzylesie, przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Wartość budowy wyniosła 165 tys. zł.
Trójmorski Wierch wznosi się na wysokość 1145 m n.p.m. w Masywie Śnieżnika, Sudetów Zachodnich. Położony między Puchaczem, a Jasieniem na granicznym, polsko – czeskim grzbiecie. Niegdyś (do 1946r.) porośnięty świerkami szczyt, nosił nazwę Klepacz. Określenie wiązało się z charakterystycznym odgłosem „kłapania”, który wydawały głazy pod wpływem wiatru lub stąpania. Obecna nazwa wywodzi się od zbiegu zlewisk trzech mórz. Zachodnie zbocze to Nysa Kłodzka w zlewisku Bałtyku, południowo-wschodnie zajmuje potok Lipkovský, czyli dopływ Cichej Orlicy w zlewisku Morza Północnego, a całość zamyka dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego. To wyjątkowy i jedyny taki punkt w Polsce, jeden z sześciu w Europie. Popularne miejsce na turystycznej mapie.
Trójmorski Wierch
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
1 Komentarz
Obserwuję Waszą stronę od pewnego czasu, co chwilę odkrywam na niej nowe rzeczy. Widzę też jak się rozwija. Jesteście niesamowici a mapki w artykułach są dla mnie po prostu hitem!