Rocznica jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje

40 lat temu jeleniogórscy wspinacze zdobyli szczyt Annapurna w Himalajach. Z okazji jubileuszu powstał projekt „Śladami uczestników”.

Celem projektu jest przypomnienie historii jeleniogórskich wspinaczy oraz upamiętnienie tych, którzy zginęli. Wyprawa odbyła się w 1979 roku, a szczyt zdobyli Krzysztof Wielicki i Kazimierz Śmieszko. Jednak wspinaczka przyniosła też tragedię. Śmierć ponieśli: Jerzy Pietkiewicz, Józef Koniak i Julian Ryznar.

Obchody jubileuszu rozpoczną się 9 marca. W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Bankowej, o 14:00 odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy sprzed 40 lat. Będzie można z nimi porozmawiać, posłuchać ich opowieści i obejrzeć wystawę zdjęć. W wydarzeniu wezmą też udział zaproszeni goście ze środowiska górskiego.

Drugi etap projektu „Śladami uczestników” to wyjazd do Nepalu, w rejon Annapurny. Odbędzie się on dokładnie w 40-tą rocznicę wyprawy. Celem jest ustawienie pod Annapurną Południową nowej tablicy pamiątkowej oraz zawieszenie flagi upamiętniającej 40-lecie wyprawy i wspinaczy, którzy zginęli.

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.