Turystyczne stowarzyszenia z Małopolski i Podkarpacia zbierają podpisy pod petycją dotyczącą utworzenia “rowerostrady” z Zakopanego do Soliny.

Czy powstanie takiej trasy jest wogóle możliwe? Jak się okazuje tak! Miejscowości dzieli od siebie 250 km. Aby pokonać dystans rowerem, potrzeba 14 dni. Nie brakuje zwolenników inicjatywy i chętnych odbyć taką wyprawę.
W wywiadzie dla Kraków TVP rowerzyści, bronią projektu:
“Myślę, że nie mamy absolutnie żadnych złudzeń i jesteśmy za. Dużo jeździmy, mamy w tym roku zrobionych ponad 700 km” - twierdzi Marcin Bartkowiak.
“Nam się akurat podobają takie tereny. Nie wiem jak inni, ale ja bym na pewno skorzystała” - podsumowuje Anna Jabłońska.
Za pomysłem przemawia także fakt, że drogi nie trzeba byłoby budować od podstaw. Wystarczy połączyć już istniejące ścieżki w Małopolsce i Podkarpaciu. Trasa przebiegałaby przez Nowy Sącz, Jasło i Sanok.
Katarzyna Madeja, członek Stowarzyszenia Aktywny Beskid uważa: “Takim marzeniem i planem, jest to by utworzyć kręgosłup, który prowadzi z Solin do Zakopanego, a okoliczne trasy i pętelki do niego dołączą. Oczywiście rowerzysta nie musi koniecznie jechać z Solin do Zakopanego, ale może wybrać sobie jakiś odcinek”.
W wyniku przedsięwzięcia Velo Małopolska, w regionie zbudowane zostanie ok. 1000 km ścieżek dla rowerzystów, gdzie z połowy można już korzystać.
Według Marcina Hyły, członka Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów: “Pociągnąć to dalej w stronę Podkarpacia, jest pomysłem sensownym, ale piłka jest przede wszystkim po stronie Podkarpacia. Musi podpatrywać Małopolskę, nasze fantastyczne asfaltowe drogi, których już jest z 400 tys km. Także jest co naśladować”.
“Na pewno połączenie jest możliwe, ale obecnie taki plan nie jest realizowany. Jednak trasa Velo Dunajec, może stanowić jeden z takich elementów trasy, która połączy w przyszłości Zakopane z Soliną w województwie podkarpackim ” - dodaje Dawid Gleń, zarząd dróg wojewódzkich w Krakowie.

data publikacji artykułu: 2020-07-28
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.