Samotnia OlegAleksejczuk

Samotnia traci dzierżawców

Karkonosze – Prowadzone przez rodzinę Siemaszków schronisko "Samotnia", które przez ponad 60 lat gościło turystów w malowniczych Karkonoszach, zostanie przekazane nowym opiekunom, zgodnie z decyzją Spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK. Turyści i entuzjaści gór wyrażają obawy o przyszłość tego historycznego schroniska.

Zlokalizowane w pobliżu malowniczego Małego Stawu, schronisko Samotnia jest integralną częścią krajobrazu Karkonoszy. Jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce, z historią sięgającą 1670 roku. Od 1966 roku, schronisko było zarządzane przez rodzinę Siemaszko, którzy stali się nierozłącznym elementem atmosfery miejsca.

Sylwia Siemaszko, obecna opiekunka schroniska, wyraziła swoje rozczarowanie i smutek w obliczu tej decyzji, twierdząc, że propozycja przedłużenia umowy najmu została odrzucona bez podania powodów.

Decyzja Spółki wywołała falę protestów wśród społeczności górskich i miłośników turystyki. Wielu obawia się, że przekazanie schroniska nowym opiekunom doprowadzi do komercjalizacji tego historycznego miejsca.

Obawy te nie są bezpodstawne. Podobna sytuacja miała miejsce w 2000 roku, kiedy to po szeroko zakrojonych protestach, PTTK zdecydowało się pozostawić schronisko w rękach rodziny Siemaszko.

Turyści już teraz rozpoczęli akcję "Ratujmy Samotnię 2023", mającą na celu zwrócenie uwagi na tę sytuację i walczenie o utrzymanie schroniska w dotychczasowym charakterze.

"Samotnia to więcej niż schronisko. To legenda", powiedział jeden z turystów. Obecnie ta legenda stanęła w obliczu niepewnej przyszłości.

data publikacji artykułu: 2023-07-31
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.