Zdjęcie poglądowe

Schronisko Nad Łomniczką zostanie odbudowane

Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK ogłosiła konkurs na wykonanie projektu nowego budynku w Karpaczu.

Wizualizację schroniska może przygotować każdy, niekoniecznie architekt. Projekt musi jednak spełniać szereg warunków. Poza bazą noclegową oraz bufetem, powinien zawierać kalkulację kosztów wykonania instalacji elektrycznej, wodnej, grzewczej oraz pełnej kanalizacji. Całość musi uwzględniać rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, zaplecze techniczne, a także miejsce do wypoczynku i ekspozycji historii schroniska wraz z działalnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Ważne, aby budynek współgrał z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i architekturą typową dla regionu. To obszar Karkonoskiego Parku Narodowego, który jest prawnie chroniony.

Prace konkursowe na najlepszy projekt należy dostarczyć osobiście lub wysłać tradycyjną pocztą na adres spółki w Jeleniej Górze, w terminie do 15 stycznia 2020 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 stycznia 2020 roku i zostanie ogłoszone na stronie internetowej Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Sp. z o.o. Organizator komisyjnie wybierze wizualizację, za którą w czasie nie krótszym niż 14 dni od dnia ogłoszenia wyników, wypłaci nagrodę. Ustalona nagroda to 1.000 PLN minus stosowny podatek. Kwota obejmuje całkowite przekazanie praw autorskich do zaproponowanej wizualizacji, w ręce organizatora. Wszystkie szczegóły zbycia się praw majątkowych do nagrodzonego projektu oraz pozostałe informacje znajdują się na stronie http://www.pttk.jgora.pl/ogloszenia.html

Nieczynne dziś, schronisko „Nad Łomniczką” leży na wysokości 1002 m n.p.m. nad brzegiem potoku Łomniczka, płynącego u podnóża Śnieżki. Pierwszy obiekt został wzniesiony w 1901 roku, ale przetrwał zaledwie rok, zburzony przez lawinę. Kolejny, postawiono poniżej ruin. Drewniany budynek nie posiadał dopływu prądu i nie zapewniał noclegów. Nie spełniał również norm sanitarnych, przez co w 2016 roku został oficjalnie wyłączony z eksploatacji. Przez kolejne lata toczyły się liczne spory z dzierżawcą, który ostatecznie dopiero we wrześniu br., w asyście komornika opuścił lokal. Wszechobecny brud, brak aktualnych badań personelu, koncesji na alkohol, wody i toalet oraz nieodpowiednie warunki do serwowania posiłków, zadecydowały o zamknięciu schroniska. Dziś pojawia się szansa na jego odbudowę. To niewątpliwie miejsce z potencjałem, położone tuż przy głównym szlaku turystycznym na Śnieżkę, z punktem widokowym na Czarną Kopę. Może ugościć sporą liczbę turystów.

data publikacji artykułu: 2019-12-03
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.