Zdjęcie poglądowe

Szkodliwy azbest w jaskini

Rozległy teren Jaskini z Filarami koło Kamiennej Góry został przeczesany przez ekipę Jaskiniowego Patrolu. Z wysypiska śmieci pobrano próbki, które wykazały obecność rakotwórczego azbestu.

Fascynujący system jaskiniowy zlokalizowany jest w nieczynnym kamieniołomie, na północ od wsi Kochanów. Dostępne dla wszystkich, długie aż na 727 m, korytarze od lat zasypywane są przeróżnymi odpadami. Możemy tu znaleźć dosłownie wszystko, począwszy od pozostałości po biwakowaniu, przez sporych rozmiarów, rolnicze opony, aż po gruz i odpady budowlane. W ten sposób trafił tu również szkodliwy eternit.

Eternit to materiał ogniotrwały, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, wytrzymały mechanicznie, lekki i tani. Te zalety spowodowały, że można go znaleźć na elewacjach, pokryciach dachowych i w systemach rur. W Polsce zinwentaryzowano aż ponad 5 mln ton tego surowca. Dopóki płyta złożona z eternitu pozostaje nieuszkodzona, dotąd nie stwarza zagrożenia. Wszelkie zniszczenia powodują aktywność włókien azbestu, co przyczynia się do groźnej pylicy, chorób płuc oraz raka. Polska podjęła decyzję i wyznaczyła graniczną datę eliminacji azbestu – 2032 r.
Patrol Jaskiniowy powstał z pasji do eksploracji nowych miejsc i chęci udokumentowania podziemnych korytarzy. Grupa grotołazów postanowiła uważniej przyjrzeć się sztolniom i jaskiniom Dolnego Śląska. Projekt rozpoczęto od próby uprzątnięcia obiektów. System Kochanowskich Jaskiń jest pierwszym, gdzie napotkano szkodliwy materiał. Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy poinformował o śmiertelnym zagrożeniu. Aktualnie nie wiadomo jaka ilość azbestu trafiła do jaskini i jak duży teren uległ zanieczyszczeniu. Część gruzu zasypała wejście do ponad 10 – metrowej, bocznej komory. Pył unosi się i osiada na pozostałych ścianach obiektu. Wąskie szczeliny jaskini i brak dopływu świeżego powietrza, nie ułatwiają penetracji przestrzeni.

Nadleśnictwo Kamienna Góra, na podstawie otrzymanego raportu z badań prawdopodobnie wyda oficjalny zakaz wstępu do Jaskini z Filarami. Ewentualne prace nad usunięciem zanieczyszczeń będą dość kosztowne i trudne w realizacji. Ze względu na zbliżający się okres zimy i czas hibernacji nietoperzy, przedsięwzięcie może wystartować dopiero w przyszłym roku, na wiosnę.

data publikacji artykułu: 2019-11-29
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.