Zdjęcie poglądowe

Szlak zamknięty dla ochrony sokołów

Karkonoski Park Narodowy poinformował o przedłużeniu zakazu, który będzie obowiązywał nawet po zejściu śniegów. Szlaban przy zamkniętym szlaku zyskał nowe oznaczenia, dotyczące ścisłej ochrony zagrożonego gatunku ptaka. Żółte, trójkątne tablice z wizerunkiem sokoła mają zapewnić mu spokój do czasu, gdy młode opuszczą swe gniazda.

Odcinek niebieskiego szlaku jest od dawna zamknięty z powodu potencjalnego niebezpieczeństwa wystąpienia lawiny śnieżnej. Wyłączona z ruchu turystycznego została ścieżka z Domku Myśliwskiego bezpośrednio do Schroniska PTTK Samotnia. Przejście jest możliwe dzięki zimowemu obejściu drogą transportową i szlakiem od strony Strzechy Akademickiej.

Nie podano daty ponownego otwarcia szlaku, jednak najprawdopodobniej nie będzie to wcześniej niż w czerwcu.

Sokół wędrowny w Polsce to rzadki drapieżnik lęgowy. Wokół jego gniazd obowiązuje całoroczna, czynna strefa ochronna w promieniu do 200 metrów. W okresie rozmnażania, od 1 stycznia do 31 lipca zakres zwiększa się do 500 m. Karkonoski Park Narodowy apeluje o przestrzeganie zakazu wstępu na newralgiczny dla populacji, odcinek.

data publikacji artykułu: 2020-03-05
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.