W szwajcarskich Alpach wywołano sztuczną lawinę. Zeszła ona ze stoku w Grimentz. To bardzo efektowny widok.

Celem takich działań jest przede wszystkim kontrolowanie zagrożenia lawinowego. Sztuczne lawiny wywołuje się gdy spadnie dużo śniegu, są ogromne zaspy i ostrzeżenia lawinowe. Robi się to profilaktycznie, zanim lawiny zejdą naturalnie. W Polsce nie jest to popularna praktyka, ale za granicą już tak.

Sztuczne lawiny najczęściej wywołuje się poprzez umieszczanie w śniegu materiałów wybuchowych lub mieszanki gazów wodoru lub LPG. Specjaliści twierdzą, że gaz jest bezpieczniejszą metodą, ponieważ nie pozostawia żadnych wypałów.

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.