Zdjęcie poglądowe

Sztuczna lawina w Alpach

W szwajcarskich Alpach wywołano sztuczną lawinę. Zeszła ona ze stoku w Grimentz. To bardzo efektowny widok.

Celem takich działań jest przede wszystkim kontrolowanie zagrożenia lawinowego. Sztuczne lawiny wywołuje się gdy spadnie dużo śniegu, są ogromne zaspy i ostrzeżenia lawinowe. Robi się to profilaktycznie, zanim lawiny zejdą naturalnie. W Polsce nie jest to popularna praktyka, ale za granicą już tak.

Sztuczne lawiny najczęściej wywołuje się poprzez umieszczanie w śniegu materiałów wybuchowych lub mieszanki gazów wodoru lub LPG. Specjaliści twierdzą, że gaz jest bezpieczniejszą metodą, ponieważ nie pozostawia żadnych wypałów.

data publikacji artykułu: 2019-01-26
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.