tatry jarekgrafik

Topr pomógł dronem

W piątkowy wieczór dwóch taterników utknęło w czasie wspinaczki na Kozie Czuby w Tatrach. Ze względu na złe warunki pogodowe i zmierzch nie byli w stanie dokończyć i bezpiecznie zejść do schroniska, więc zdecydowali się wezwać pomoc za pośrednictwem aplikacji Ratunek. Lot śmigłowcem był możliwy dopiero nad ranem, więc ratownicy z TOPR dostarczyli im przy pomocy drona niezbędne do przetrwania nocy pakiety grzewcze.

Ratownicy z TOPR udzielili taternikom pomocy przy pomocy drona, dostarczając im pakiety grzewcze, koce termiczne i radio do łączności. Dzięki ich szybkiej reakcji i wsparciu, taternikom udało się przetrwać trudną noc i zostać ewakuowanym nad ranem przy pomocy śmigłowca. W takich sytuacjach doświadczenie i odpowiedni sprzęt ratowniczy są bardzo ważne i mogą znacząco wpłynąć na to, jak rozwija się sytuacja.


Ratownicy z TOPR zwracają uwagę na to, że przed wyjściem na górski szlak warto sprawdzić aktualne warunki panujące w górach. Obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W dolnych partiach szlaki są pokryte miejscami warstwą lodu, a wysoko w górach możemy spodziewać się dużej ilości śniegu. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, więc należy być ostrożnym i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Warto też mieć odpowiedni sprzęt i umiejętności do poruszania się po górskich trasach.

data publikacji artykułu: 2023-01-08
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.