Zdjęcie poglądowe

W Tatrach ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego

Zapowiedź intensywnych opadów śniegu. Od wczoraj, tj. 3 lutego br. istnieje znaczne niebezpieczeństwo zejścia lawiny śnieżnej w wysokich górach.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje i przestrzega turystów. Obecne warunki pogodowe w Tatrach są wyjątkowo niekorzystne. Każdorazowe wyjście w góry wiąże się z ryzykiem narażenia bezpieczeństwa. Ratownicy wystąpili z ponownym apelem o rozwagę oraz dopasowanie planów do umiejętności i doświadczenia. Przewidywane są opady śniegu w granicach 30 – 50 cm. Świeży i puszysty śnieg będzie zalegał na twardym podłożu, tworząc depozyty pod ścianami, na wystawach, w depresjach i rejonie grani.

Pięciostopniowa skala, oznaczająca prawdopodobieństwo wystąpienia lawiny w górach stosowana jest w ratownictwie międzynarodowym. Jej trzeci – znaczny stopień wskazuje na słabo związaną pokrywę śnieżną na stromych zboczach, z nawianym śniegiem. Stok o kącie nachylenia powyżej 30 stopni to ryzyko mechanicznej lawiny, wywołanej przez człowieka, także z dużej odległości. W pewnych sytuacjach, średnie bądź duże lawiny mogą zejść samoistnie. W związku z tym, zaleca się pozostanie w naturalnych granicach lasu, poza terenem wysokogórskim.

TOPR przypomina, iż poruszanie w tak trudnym terenie wymaga sporych umiejętności i dużego doświadczenia. Zdolność do oceny zagrożenia lawiną to niebywale rzadka cecha wśród turystów. Należy zaufać prognozom pogody, komunikatom i ostrzeżeniom zanim będzie za późno. Przy zbyt wysokim niebezpieczeństwie lawinowym, akcja ratunkowa może rozciągnąć się w czasie. Największe szanse uratowania osoby zasypanej śniegiem są w pierwszych 15 minutach. Ten fakt ogranicza działanie nawet najlepszego sprzętu, specjalnie wyszkolonych psów i nowoczesnych systemów lokalizujących. Zachowajmy w tych dniach elementarne środki bezpieczeństwa.

data publikacji artykułu: 2020-02-04
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.