zdjęcie poglądowe colfelly

Wilki w Karkonoszach

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) donoszą o obserwacji niewielkiej liczby wilków w czeskich i polskich górach. W ciągu ostatniego miesiąca wilki były widywane pojedynczo lub w małych grupach w okolicach Harrachova, Žacléra, Mladých Buków, Jańskich Łaźni i Rudníka. W Polsce wilki są pod ścisłą ochroną od 1998 roku.

Zoologowie podkreślają, że wilki zaobserwowane w Karkonoskim Parku Narodowym są ostrożne, ale nie wykazują strachu. Może to oznaczać, że opuściły one już swoje stada, ale nadal nie mają dużego doświadczenia, co może prowadzić do odważnych zachowań.

Eksperci KRNAP przypominają, że mimo mniejszego strachu, wilk pozostaje dzikim drapieżnikiem. Zoolodzy proszą turystów o zgłaszanie obserwacji wilków, zachowując informacje o ich zachowaniach. Zaleca się trzymanie psów na smyczy podczas spacerów po górach i unikanie dokarmiania wilków oraz pozostawiania jedzenia na zewnątrz.

Naukowcy badający populację wilków zwracają uwagę na konieczność ostrożności, ale jednocześnie podkreślają, że ataki na ludzi są rzadkie. Od 1998 roku w Polsce zarejestrowano tylko dwa przypadki takich ataków. Przyczyny nie są w pełni znane, ale mogą być związane z dokarmianiem wilków przez ludzi lub przetrzymywaniem ich w niewoli.

Jakub Cejka z czeskiej Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu mówi, że ataki wilków na ludzi zdarzają się, ale w większości przypadków są one spowodowane ranami, wścieklizną lub utratą strachu przez wilki związanej z żywieniem się z otwartych śmietników w miejscowościach blisko lasów.

data publikacji artykułu: 2023-04-15
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.