Zdjęcie poglądowe LudekL

Zakaz nocnych wędrówek

Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje coroczny zakaz nocnych eskapad na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak co roku o tej porze zaczyna się okres ścisłej ochrony fauny przed człowiekiem. Od niedzieli – 1 marca, turyści nie mają prawa przebywać na tatrzańskich szlakach od zmierzchu do świtu. Osłona nocy ma zapewnić spokój zwierzętom oraz bezpieczeństwo narażonym na ich atak, ludziom.

Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego brzmi:

„Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista „nocnych” gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Dla gatunków „dziennych”, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa).
W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu.
W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ponad 3 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem.
Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą."

Kiedyś zakaz nocnych wędrówek obejmował krótszy okres ochronny, tj. startował z dniem 1 kwietnia. Aktualnie, ograniczenie zostało wydłużone ze względu na skuteczniejszą ochronę zwierząt, które wcześniej wybudzają się z zimowego snu. Rokrocznie większa liczba turystów i narciarzy pojawia się nocą w Tatrach. Fakt nie przechodzi bez echa względem przyrody. Zdarza się również, że ludzie po zmroku przebywają na trasach narciarskich, co jest szczególnie niebezpieczne z uwagi pracujące ratraki.

Od 1 grudnia 2020, zakaz znów zostanie uchylony, na okres trzech miesięcy,

data publikacji artykułu: 2020-02-29
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.