Zdjęcie poglądowe

Zakaz wstępu do lasów

W związku z zagrożeniem koronawirusem, nadleśnictwa Myślenice, Nowy Targ, Limanowa i Krościenko zamykają leśne ścieżki.

Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, małopolskie lasy podjęły decyzję o zamknięciu. Całkowity zakaz wstępu został wprowadzony 20 marca i objął nadleśnictwa Krościenko, Myślenice, Limanowa i Nowy Targ. Szczegółowy komunikat widnieje na stronie nadleśnictwa Krościenko. Niedostępne dla zwiedzających są rezerwaty: Wąwóz Homole i Biała Woda oraz wszelkie szlaki turystyczne. Podległe leśnictwa podporządkowały się zarządowi administracyjnemu w kwestii specjalnych obostrzeń. Działania prewencyjne obowiązują w trosce o bezpieczeństwo turystów. Każda możliwość tworzenia skupisk ludzkich stwarza bowiem ryzyko przenoszenia wirusa.

Ustawa o Lasach Państwowych gwarantuje ich dostępność dla wszystkich. Tylko w szczególnych przypadkach ochrony przyrody i człowieka, wprowadza się okresowy zakaz wstępu na teren administrowany przez nadleśnictwa. Sytuacje dotyczą głównie zniszczeń po przejściu gwałtownych zjawisk atmosferycznych, gdzie drzewostan lub runo leśne uległy uszkodzeniu. Przykładowo, nadłamane huraganem drzewa stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Obszary zamykane są również w momencie dużego prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru lub w trakcie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu bądź pozyskaniem drewna (np. opryski chemiczne). Za złamanie regulaminu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Zgodnie z art. 26 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. i ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, małopolskie nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu do lasów dla osób postronnych.

data publikacji artykułu: 2020-03-24
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.